Dietologo konsultacija

Kam reikalingas asmeninis dietologas

Kiekvienas žmogus, turintis antsvorio problemų, pirmiausia mano galėsiąs susitvarkyti pats. Jis imasi visų iš eilės nugirstų dietų, skaičiuoja kalorijas, pavargsta nuo nuobodžios mitybos ir vėl sustorėja su kaupu… Dietologas gali išvesti iš to užkeikto rato. Jis padės sveiku būdu netekti antsvorio ir apsaugos nuo pakartotinio sustorėjimo.

Konsultuoja gydytoja dietologė Jūratė Lipeikaitė.

Ar dietologas skiria vaistų?

Mes įpratę kreiptis į gydytoją, kad jis skirtų reikalingų vaistų ir tikrąja to žodžio prasme gydytų. Esant reikalui, dietologai irgi savo pacientams skiria gydymą vaistais. Šiuo metu yra 2 vaistai, galintys kur kas pagerinti gydymo rezultatus: vieni jų slopina apetitą, kiti neleidžia pasisavinti trečdalio suvalgomų riebalų.

Tik vaistai skiriami tikrai ne kiekvienam pacientui. Daugeliu atvejų pakanka šiek tiek pakeisti mitybos įpročius arba gyvenimo būdą. Todėl, skirtingai nuo daugumos kitų vizitų pas gydytojus, pas dietologą užtrunkama labai ilgai. Kiekvieno apsilankymo metu kalbamasi apie iškilusias problemas, pritaikoma nauja dieta, be to, gydytojas atlieka ir psichoterapeuto vaidmenį. Tik tokio gydymo rezultatai būna iš tiesų įspūdingi.

Ką naujo dietologas gali pasakyti?

Neretai žmogus jaučiasi žinąs daugiau už dietologą: mano, kad dietologas tiki aiškina, kad reikia valgyti daugiau vaisių ir daržovių bei mažiau riebalų. Iš dalies dėl to kai kurie žmonės, turėdami rimčiausių su mityba susijusių problemų, į specialistą nesikreipia. „Aš žinau, ką pasakys dietologas”, – mano jie. 

Sergant bet kokia liga, net jei žmogus normaliai valgyti negali tik laikinai, būtina organizmą aprūpinti tinkamu maisto medžiagų kiekiu. Yra žinoma, kad netgi be sąmonės esantys žmonės sveiksta greičiau, jei per zondą ar intraveniniu būdu yra maitinami specialiais mišiniais. Kartais žmogus negali valgyti tam tikrų produktų arba tiesiog neturi apetito. Todėl net ir sveikam žmogui patartina pasikonsultuoti su specialistu, kuris  konkrečiu atveju patars, kaip sveikai maitintis. 

Dietologo konsultacija
Asmeninis dietologas gali pasiūlyti neįkainojamą pagalbą

Apkūniųjų gydytojas

Išsivysčiusiose pasaulio šalyse, tarp jų ir Lietuvoje, dažniausiai į dietologus kreipiamasi norint suplonėti. Asmeninis dietologas gali pasiūlyti neįkainojamą pagalbą. Pirmojo vizito metu dietologas patikrina sveikatos būklę, jei reikia, atliekami papildomi (pavyzdžiui, kraujo) tyrimai. Ilgai kalbamasi apie valgymo įpročius, mėgstamus ir nemėgstamus produktus, realias mitybos galimybes. Žmogus pamatuojamas, pasveriamas, specialiu aparatu išmatuojamas riebalų kiekis organizme. Tokiu būdu tiksliai įvertinama, kiek riebalinio audinio būtų patartina atsikratyti ir imamasi sudaryti dietinio gydymo planą. Gydymas visuomet būna pritaikytas prie paciento gyvenimo ir darbo sąlygų (juk ne vis vien, ar visą dieną praleidi namuose, ar iš darbo grįžti tik vakare) bei pomėgių, taip pat ir prie jo pasiryžimo lieknėti. Kai kurie pacientai sutinka atlikti tik keletą nežymių kasdienės mitybos pakeitimų. Kiti galbūt pasiryžę bet kokioms pastangoms, kad tik pamatytų kuo greitesnį ir idealesnį rezultatą.

Kartais kartu su dietomis patariama ir gydyti vaistais.

Dažnai į dietologus kreipiasi žmonės, jau išbandę visas įmanomas dietas ir lieknėjimo būdus, ir vis dėlto likę „beviltiškai nutukusias”. O dietologo padedami supranta, kad iki šiol kankinosi be reikalo, kad galima suplonėti ir be ypatingų pastangų.

Dietologai gali išskirti 3 pagrindines klaidas, kurias daro dauguma pacientų.
 
1. Pati dažniausia klaida – neteisingi maisto gaminimo būdai.

Dažnai žmonės nemoka pagaminti įvairių skanių patiekalų, kol nepripila į keptuvę aliejaus, neprideda riebios grietinės ar kitaip „nepririebina” maisto. Dietologai daug dėmesio skiria mokydami pacientus gaminti valgį sveikiau.
2. Labai dažna klaida – nesuderinta mityba.

Kartais žmonės maitinasi vengdami tam tikrų produktų, pavyzdžiui, turinčių angliavandenių. Tada organizmui ima trūkti vienokių ar kitokių medžiagų. Kai maistas vienpusiškas arba jis vartojamas labai netolygiai, žmogus jaučia dar didesnį alkį ir būna blogos nuotaikos.

Daugumai pacientų tenka rekomenduoti valgyti daugiau daržovių. Kažkodėl žmonės linkę daržovėmis tik puošti maistą, o ne valgyti jas kaip pagrindinį patiekalą. Daugelio žmonių valgiaraštyje labai trūksta daržovių.

3. Dažna klaida – tai neteisingas suvokimas, kuris produktas storina.

Iš tiesų nestorina tik tai, kas lieka lėkštėje… Svarbu žinoti, kiek kuriame patiekale yra kalorijų, išmokti tinkamai pasirinkti produktus. Dažnai analogiški produktai nesiskiria skonio savybėmis, tačiau yra kur kas mažiau kaloringi negu kiti tos grupės produktai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *