vaikas

Riebalai, druska ir cukrus vaiko mityboje: ne viskas yra blogai

Antrieji vaiko gyvenimo metai yra geriausias laikas pradėti formuoti sveikos mitybos įpročius, nes tuomet vaikas pradeda valgyti vien tik šeimos maistą. Suaugusieji turi mėgautis įvairiais maisto produktais ir gėrimais, tačiau nepersistengti su vienu bet kokio tipo maistu. Sakingai vartojami saldėsiai, druska ir riebesni užkandžiai nėra vien tik blogai.

Mitybos specialistai sako:

Riebalai yra būtina maistinė medžiaga vaikams – iki 2 metų jie neribojami.

Vyresniems didelis riebalų, ypač sočiųjų, vartojimas gali sukelti sveikatos problemų. Sotieji riebalai paprastai būna kieti kambario temperatūroje, jų yra riebioje mėsoje (jautienoje, kiaulienoje, avienoje) bei daugelyje pieno produktų (nenugriebtame piene, sūryje ir leduose). Todėl pastarųjų produktų vartokite saikingai.

Sveikesni, mažiau riebūs, maisto produktai vyresniems nei 2 metų vaikams yra šie: kalakutiena, vištiena, liesa mėsa (troškinta, virta, lengvai pakepinta), žuvis, neriebus pienas ir jo produktai, šalto spaudimo aliejai, neriebus pienas ir jo produktai (jogurtas, varškės sūriai be pridėtinio cukraus ir kitų priedų), kietai virti kiaušiniai.

Nors druska gali pagerinti kai kurių maisto produktų skonį, – šeimos maistas neturi būti sūrus. Pašalinkite druskinę nuo stalo. Įprotis vartoti papildomai druskos yra įgytas. Druskos natūraliai yra daugelyje maisto produktų, todėl nebūtina jos dėti į paruoštą maistą.

Ruošiamo maisto skoniui pagerinti naudokite prieskonius, citrinų sultis.

Vaikų iki 4–8 metų druskos poreikis per dieną yra 1000–1200 mg (1–1,2 g), o 9–18 m – 1500 m (1,5 g), t.y. apie pusę arbatinio šaukštelio. Toks druskos kiekis, dažnai net didesnis, yra nesūdytame paros maisto kiekyje.

vaikas
Pexels.com

Prieš įsigyjant maisto produktų šeimai, verta perskaityti etiketę ir išsiaiškinti, kiek druskos yra viename ar kitame produkte. Beveik 80 proc. maiste esančios druskos į organizmą patenka iš perdirbto maisto, pavyzdžiui, duonos, sriubų, sūrių užkandžių, greito maisto, konservų ar perdirbtos mėsos.

Lydyti ir ilgai brandinti sūriai, konservuotos, raugintos, marinuotos daržovės, salotų padažai, įvairiausios dešrelės, dešros, vytinta mėsa, žuvis, kai kurie pusryčių dribsniai, bulvių traškučiai, gruzdintos bulvės dėl druskos kiekio juose nėra sveikas maistas.

Cukrus gali būti naudojamas kaip konservantas, gali pakeisti maisto produktų tekstūrą, sustiprinti skonį bei paryškinti maisto produkto spalvą. Natūralus ar pridėtas cukrus suteikia energijos, reikalingos kasdienei veiklai. Jei būtų leista pasirinkti, daugelis vaikų tikriausiai paprašytų saldžių patiekalų ir gėrimų pusryčiams, priešpiečiams ir vakarienei. Tyrimais įrodyta, kad saldus skonis tapatinamas su saugaus maisto suvokimu. Nepriklausomai nuo cukraus savybių, būtina suvokti, kad saiko prarasti negalima.

Vaikų maistas iki 2 metų neturėtų būti saldinamas. Vyresni nei 2 metų vaikai kiekvieną dieną gali suvartoti ne daugiau kaip 6 arbatinius šaukštelius (25 gramus) pridėtinio cukraus.

Šeimos maistas neturi būti saldinamas, nes organizmo poreikiams patenkinti užtenka tiek cukraus ir kitų angliavandenių, kiek jų yra įvairiame kasdieniame maiste.

Venkite pirkti tuos produktus, kuriuose yra daugiau nei 25 g viename šimte gramų produkto pridėtinio cukraus (medaus, vaisių cukraus, fruktozės, sacharozės, kukurūzų, klevų sirupo).

Parengta pagal: HealthyChildren.org

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *