Šaltibarščių trimestras prasidėjo: ar nesustorėsime valgydami šį dievų maistą?

Šiltuoju metų sezonu, kai kūnas reikalauja lengvesnio maisto, vienas mėgstamiausių pasirinkimų – šaltibarščiai. Įvairių skonių, tradiciniai ir ne visai, su virtomis ar keptomis bulvėmis – kuris pasirinkimas visgi sveikiausias? Maisto technologė Raminta Bogušienė atskleidžia sveikų šaltibarščių receptą ir kviečia išbandyti.

Kai kalbame apie šaltibarščius, susiduriame su daugybe klausimų – ar dera bulvė, kefyras ir kiaušiniai? Ar toks maisto derinys sveikatai palankus? Kurie šaltibarščiai sveikiausi? Kokius produktus rinktis?

Maisto technologė Raminta Bogušienė

„Apskritai maisto derinimas nėra mokslu pagrįstas, tai daugiau maisto netoleravimo, alergijų ar individualiai taikomos mitybos esmė. Kiekvienas žmogus individualus – vienam gali netikti pieno produktai, nes netoleruoja laktozės, kitam netinka kiaušiniai, nes yra alergiškas kiaušinio baltymui, o trečiam nuo bulvių – auga papildomi kilogramai. Norint sulieknėti, numesti perteklinio svorio, būtina visuma – valgyti subalansuotai, įvairų, individualiai jums tinkanti maistą, o svarbiausia – saikingai,” – sako R.Bogušienė.

Sveikiausias pasirinkimas – namuose gaminti šaltibarščiai, kuriuose nebus konservantų, saikingas druskos kiekis, pagaminti iš ekologiškų ir sveikatai palankesnių produktų.

Kefyras? Pienas? Pasukos? Geriausiai rinktis raugintus pieno produktus, ypatingai tiks pasukos – sočiųjų riebalų kiekis bus minimalus – nuo 0,3 iki 1,5 proc. Kitas pasirinkimas – kefyras, kai sočiųjų riebalų kiekis – apie 2,5 proc.

„Sotieji riebalai mityboje turi sudaryti tik 1/3 visų riebalų, todėl jų kiekį rekomenduojama kontroliuoti. Rinkitės pusriebius vietoj riebių pieno produktų, pirmenybę teikite raugintiems ir, žinoma, ekologiškiems produktams, kurie pagaminti be cheminių medžiagų. Tačiau kartais galite mėgautis ir riebesniais šaltibarščiais, jei esate sveikas, aktyvus, sportuojantis žmogus – naudokite riebesnį kefyrą, skaninkite grietinėle. Žinoma, dalį pieno produktų galim pakeisti geriamuoju vandeniu arba mineraliniu vandeniu, pastarasis suteiks skonio ir vertingų mineralinių medžiagų, sumažins patiekalo kalorijų kiekį,“ – apie pieno produktų pasirinkimą pasakoja maisto technologė.

Šaltibarščių neįsivaizduojame be burokėlių. Rinkitės konservuotus obuolių sultyse, vietoj konservuotų su actu. Mėgstantiems švelnesnį skonį – puikiai tiks ir virti burokėliai. Gardinkite šviežiais agurkais, krapais, svogūnų laiškais – šiltasis metų sezonas – puikus šviežių daržovių ir vitaminų laikas. Kiaušinius rinkitės ekologiškus ir jei jų patiekale daugiau, daugiau ir baltymų – patiekalas subalansuotas. Svarbiausia – nepadauginkite druskos, rekomenduojama neviršyti 0,5 g/100 g.

Ir amžinas klausimas – bulvės?

„Bulves rinkitės virtas, su saikingu kiekiu druskos, gardinkite šviežiais krapais. Taip pat galite rinktis keptas orkaitėje su šlakeliu nerafinuoto rapsų aliejaus ir ciberžole, kad bulvytės gautųsi švelniai geltonos spalvos. Jei visi šaltibarščių ingridientai bus ekologiški, mažiau druskos, be pridėtinio cukraus, nebus sočiųjų riebalų pertekliaus, daug daržovių, bulvytės ne gruzdintos riebaluose, o pagamintos tausojančiu būdu, tuomet šaltibarščiai – nuostabus tradicinis ir sveikatai palankus patiekalas. Taip pat, reiktų žinoti, kad burokėlių ir bulvių derinys – ne tik skanus, bet ir puikus pagalbininkas gerinti virškinimą,” – šaltibarščių nauda įsitikinusi R.Bogušienė.

Tradiciniai sveikuoliški šaltibarščiai

Ramintos Bogušienės receptas: Tradiciniai sveikuoliški šaltibarščiai

Be glitimo; mažiau druskos (iki 1 g /100 g); daug ekologiškų sudėtinių dalių; vegetariškas; daug daržovių; greitai paruošiamas.

Šaltibarščiams reikės:

1000  ml ekologiško kefyro (2,5 proc.);

500 ml raugintų pasukų (0,3 proc.);

500 ml mineralinio vandens (gali būti tiesiog geriamasis vanduo);

500 g ekologiškų konservuotų burokėlių obuolių sultyse;

250 g ekologiškų agurkų;

25 g šviežių krapų;

žiupsnelio druskos, juodųjų pipirų;

500 g ekologiškų bulvių| pateikimui;

5 vnt. ekologiškų kiaušinių| pateikimui.

Gaminimo eiga

  1. Supjaustome smulkiais kubeliais agurkus ir dedame į gilų indą. Tada dedame burokėlius, supjaustome krapus, druską ir pipirus.
  2. Į indą pilame kefyrą, pasukas, mineralinį vandenį ir viską sumaišome. 
  3. Bulves nulupame, dedame į šiek tiek pasūdytą vandenį bei verdame apie 10–15 min.
  4. Nuplautus kiaušinius verdame apie 5–10 min.
  5. Paruoštus šaltibarščius pilame į dubenėlius, per vidurį dedame pusiau pjautą kiaušinį ir skanaujame su virtomis bulvėmis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *