Kalcio trūkumas

Kalcis – mūsų stiprybė, stebėkite, kad nepritrūktų

Labai dažnai ant maisto produktų etikečių galime pastebėti užrašą „Praturtinta kalciu“. Jogurtai, sūriai, net javainiai gaminami su didesniu kalcio kiekiu, negu jo turi natūralūs produktai. Kodėl kalcis žmogui toks svarbus?

Kalcis įeina į pačių kiečiausių mūsų organų – dantų ir kaulų – sudėtį, todėl galima sakyti, kad jis yra organizmo stiprybės pagrindas.

Augantis organizmas

Kalcis nepaprastai svarbus visais žmogaus gyvenimo etapais.

Jau motinos įsčiose besivystančiam vaisiui reikalingas nemažas kalcio kiekis, kad susidarytų jo kaulų sistema. Gimus kūdikiui, laukia kita užduotis – dygsta pirmieji jo dantys, auga ir tvirtėja kaulai. Prieš mokyklą pieninius ima keisti nuolatiniai dantys. Jeigu trūks kalcio, jie bus nestiprūs, pažeidžiami. Paauglystės augimo šuolio metu nepaprastai greitai auga kaulai.

Brandus amžius

Kalcio poreikis nesumažėja ir brandžiame amžiuje. Suaugusiam žmogui labai svarbu sveikai maitintis ir daug judėti, nes kitaip gali imti vystytis kaulų retėjimas, arba osteoporozė. Ši liga neteisingai  vadinama vien pagyvenusių moterų rykšte. Medicinos praktika rodo, jog kaulai gali imti retėti bet kokio amžiaus žmonėms. Tiesa, vyrai osteoporoze serga rečiau negu moterys. Jie šia liga suserga vidutiniškai dešimtmečiu vėliau už ,,silpnąją lytį”.

Lūžę kaulai gali būti pirmasis osteoporozės požymis. Retėjant kaulams nebūdingi skausmai, tinimai ar kitokie ligų siunčiami signalai. Liga darbuojasi tyliai, mažindama kaulų mineralų tankį. Vyresniame amžiuje, ypač po 50-ies metų, kai pakinta organizmo hormonų veikla, kaulų tankis kasmet sumažėja vidutiniškai 1-5 procentais. Todėl nieko keisto, kad kas trečia tokio amžiaus moteris patiria lūžius, o daliai jų lieka pasekmių – po to nebegali dirbti, vaikščioti ir gyventi įprasto gyvenimo.

Kalcio trūkumas
Kad per parą gautume reikalingą 1-1,5 mg kalcio kiekį, turime valgyti pieno produktų, gerti mineralinio vandens, į savo meniu įtraukti riešutus, nevengti brokolių ir kitų tamsiai žalių daržovių

Kalcio šaltiniai

Norint išlaikyti pakankamą kaulų tankį, su maistu būtina gauti reikalingų vitaminų ir mineralinių medžiagų, iš kurių svarbiausias yra kalcis. Žinoma, vien kalcis negali sustabdyti osteoporozės vystymosi, tačiau pakankamas jo kiekis pristabdo kaulų retėjimo procesą. Mat kai maiste trūksta kalcio, kai mityba nesubalansuota, organizmas reikalingą kalcio kiekį pasiima iš kaulų. O statistika rodo, jog lietuviai negali pasigirti sveikais mitybos įpročiais. Pagal Europos standartus, mes valgome per riebiai ir geriame per daug alkoholio.

Kad per parą gautume reikalingą 1-1,5 mg kalcio kiekį, turime valgyti pieno produktų, gerti mineralinio vandens, į savo meniu įtraukti riešutus, nevengti brokolių ir kitų tamsiai žalių daržovių. Mat šiuose produktuose yra daug kalcio.

Jei mityba nesubalansuota

Visais atvejais, kai kalcio poreikis yra padidėjęs (augant, bręstant, senstant) reikėtų vartoti maisto papildų ir vitaminų bei mineralų. Jie reikalingi ir vegetarams (nevalgantiems mėsos, žuvies ir pieno produktų), ir tiems, kurie alergiški pieno produktams.

Kad dantys būtų sveiki, o kaulai tvirti, reikia nepamiršti kalcio.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *