Kokios tos jūsų mitybos taisyklės, kad net nėštumo metu atrodote grakšti ir liekna? – paklausėme Ingos.
Turiu kelias taisykles, kuriomis vadovaujuosi, jos itin aktualios nėštumo metu: „Valgyk maistą kaip vaistą, kad nereikėtų vėliau valgyti vaistų kaip maisto“. Subalansuota sveika mityba yra mano gyvenimo pagrindas. Labai svarbu įvairovė, kad organizmas gautų visų reikalingų maisto medžiagų bei vitaminų. Dažnai nėščios moterys turi įvairių su maistu susijusių kaprizų, kartais labai norisi riebaus nesveiko maisto, kartais kokio itin kaloringo pyragėlio, tačiau aš prieš kiekvieną tokį norą visada labai gerai pagalvoju ir įvertinu, ar man tikrai to pyragėlio reikia, o gal tai tik laikinas kaprizas, kuris nieko gero mano organizmui neduos. Tad desertui aš geriau renkuosi juodojo šokolado gabalėlį, kuris numalšina deserto troškimą, bet kartu ir pagamina laimės hormonų.
Nei būsimai mamytei, nei vaikeliui nereikia nei greito ir nesveiko maisto, nei gazuotų gėrimų, nei kaloringų pyragėlių. O kai prioritetas yra savo pačios ir būsimo kūdikio sveikata, visų šių pagundų atsisakyti tikrai nesudėtinga.
Labai svarbu gerti užtektinai vandens, 1,5–2 litrus per dieną, o jei troškina, tai ir dar daugiau. Mane šiuo laikotarpiu itin troškina, tai išgeriu tikrai daugiau.
Savo dieną aš visada pradedu nuo stiklinės vandens. Atsibundu, atsikeliu ir išgeriu stiklinę kambario temperatūros vandens. Vėliau suvalgau vaisių ir uogų dubenėlį. Rytiniame dubenėlyje būna bent trijų rūšių uogų, keli gabaliukai papajos arba meliono, bananas. Uogas valgyti itin sveika, kasdien suvalgau apie 100 g aviečių, jose daug organizmui reikalingos ląstelienos, vitamino C, šilauogių, kuriose yra ne tik daug vitaminų, bet ir antioksidantų, gervuogių, braškių. Dubenėlio turinį visada pakoreguoja ir sezoniškumas, kokių šviežių vaisių, uogų būna tuo metu.
Uogos ir vaisiai ryte man suteikia daug energijos.
Kavos visai negeriu. Daug kas ima juoktis, kai pasakau, kad kavos nesu net ir gėrusi. Geriau renkuosi šviežių sulčių stiklinę, ji dabar yra mano kiekvienos dienos racione.
Mitybos specialistai rekomenduoja po uogų užkandžio padaryti pertrauką, ir jei norisi, sotesnius pusryčius valgyti po valandos ar dviejų. Šiuo metu, kai laukiuosi, kartais šio termino ir neišlaukiu, pusryčiauju anksčiau. Sotieji pusryčiai būna kiaušinis arba juoda duona su avokadu. Kartais gali būti gabaliukas vištienos su daržovėmis. Vadovaujuosi taisykle: pusryčius suvalgyk pats, pietus pasidalink su draugu, o vakarienę atiduok priešui. Tačiau nėštumo metu „priešas“ lieka alkanas, nes vakarienę suvalgau pati, tik ji būna lengvesnė.
Pietus valgau tada, kai pasijuntu išalkusi, dažniausiai tai būna po kokių 3 valandų.
Pietums visada planuoju skirtingus patiekalus, kuriuos susidėlioju iš anksto, stengiuosi kad per savaitę bent 2 kartus būtų žuvis, taip pat paukštiena, o paskutiniais nėštumo mėnesiais gydytojas rekomendavo valgyti daugiau geležies turinčiu produktų, tad į racioną įtraukiau jautieną. Maistą dažniausiai troškinu arba kepu orkaitėje, kartais verdu. Keptų patiekalų stengiuosi vengti. Makaronų nelabai mėgstu, tačiau ryžius ar bulves kaip garnyrą kartais valgau.
Jei labai norisi deserto, renkuosi juodą gabalinį šokoladą be cukraus. Esu atradusi specializuotoje šokolado parduotuvėje gerą gabalinį šokoladą, kurį pamėgo ir visa šeima.
Jei dieną būnu valgiusi mėsos patiekalą, vakarienei tuomet būna žuvis, arba atvirkščiai. Man pasistiprinti vien tik salotų neužtenka, nes išnaudoju daug energijos dirbdama, planuodama ir organizuodama įvairias veiklas, tad ir vakare pavalgyti man būtina. Pieno produktų vartoju itin nedaug. Tačiau esu atradusi itin paprastą, skanų ir kartu naudingą kokteilį: pieną su bananu. Tai puikus gėrimas maitinančioms mamoms, kai reikia paspartinti pienuko gamybą. žindymo laikotarpiu man vyras dažnai suplakdavo šį pieno-bananų kokteilį. Jį išgėrus, pienuko itin greitai pasigamindavo. Abu vaikučius pati maitinau gana ilgai, iki 1,5 metų.
Dar viena labai svarbi mano raciono dalis yra stiklinė šviežių sulčių, kurią būtinai išgeriu kasdien. Kartais sultis geriu tarp pusryčių ir pietų, kartais – tarp pietų ir vakarienės. Pirktų parduotuvėje sulčių negeriu, turime savo sulčiaspaudę, tad visada patys išsispaudžiame šviežių vaisių ar daržovių sulčių. Jei dieną buvau valgiusi mažiau daržovių, renkuosi daržovių sultis, jei daržovių buvo pakankamai, geriu vaisių – apelsinų ar obuolių sulčių.
Visada laikausi šių savo mitybos principų, tad ir papildomos dietos man nebereikalingos.
Ar nėštumo metu sportuojate?
Taip, visą laiką. Žinoma, dabartinės treniruotės labai skiriasi nuo tų, prie kurių buvau pratusi. Tačiau puikiai suprantu, kad gimus vaikeliui galėsiu ir vėl grįžti į įprastą savo treniruočių ritmą. Lankau kineziterapiją, iki nėštumo į užsiėmimus eidavau 3 kartus per savaitę. Pirmuoju trimestru sportą apribojau, tačiau per antrą trimestrą vėl pradėjau sportuoti 2 kartus per savaitę. Visus pratimus itin atidžiai prižiūri kineziterapeutė, kad kiekvienas judesys būtų taisyklingai atliktas ir tikslus. Sportui esu dėkinga už gerą savijautą, tvirtą kūną ir sustiprintus raumenis, džiaugiuosi, kad nėštumo metu nejaučiau jokio neštukėms įprasto nugaros skausmo.
Visas straipsnis https://mamoszurnalas.lt/unikalus-ingos-stumbrienes-mitybos-principai-del-kuriu-jos-figuros-nepakeicia-nestumai/