Sulieknėti svajoja visi storuliai (paprastai net ir straipsnių „apkūni, bet laiminga“ herojės prisipažįsta: „Išbandžiau visas įmanomas dietas, bet kadangi nepavyko…“). Ir vis dėlto nors visiems sulieknėti būtų į sveikatą, geriau gyventi tiems, kurie savęs vien už tai, kad jie stori, neniekina.
Žinoma, kad geros vaiko nuotaikos užtikrinimas – viena iš pagrindinių sąlygų nutukimo gydymui ir profilaktikai. Depresija sergantys vaikai dvigubai rizikuoja nutukti, palyginus su sveikais. Rizika didėja tiems vaikams, su kuriais šeimoje yra blogai, nejautriai elgiamasi. Labai svarbu, kad su vaiku namuose nuolat būtų kalbamasi apie jo jausmus, kad jis namuose jaustų turįs „palaikymo komandą“.
Jei anksčiau apie tai per daug nemąsčiusi, bet pagaliau susirūpinusi mama antsvorį turintį vaiką ims nejautriai ir ne laiku (ypač, jei tai daroma viešai) pjauti: „ar tu baigsi ryti tuos sausainius, ar nematai, kad kelnės sprogsta“, „pažiūrėk, į ką tu panaši, pilvas atsikišęs“ ir t.t., tegul nesitiki, kad vaikas imsis sveikos mitybos ir dažnesnio sportavimo. Greičiau įsijaus į bjauriojo ančiuko vaidmenį ir sausainius iš beviltiškumo ims valgyti dar didesniais kiekiais nei iki šiol. Taip ne tik kad toliau storės, bet dar ir vis labiau užsidarys savam liūdnam pasaulėly, kadangi didžiajam pasauly, kur visi gražūs ir įlendantys į bet kokias kelnes, sau vietos nematys. Kai parduotuvėje mergaitė, kurios matmenys ne visai tokie, kokie turėtų būti modelio, žvalgosi į aptemptą, kiekvieną figūros standarto neatitinkantį lašinuką išryškinantį spalvotą drabužėlį, ginkdie nesugalvokite leptelėjus „pirma 10 kilogramų suplonėk“ vietoj jo nupirkti juodą kūną slepiantį „maišą“.
Nedidinkite vaiko kompleksų, neskatinkite gėdytis savo kūno
Jei nutarėte pakalbėti su vaiku apie jo antsvorio problemą, pirmiausia gerai apgalvokite, ką pasakysite. Kuo vaikas mažesnis, tuo mažiau jis turėtų galvoti apie savo bėdą. Jei vaikas dar visai mažas, užteks, kad tėvai bus sąmoningi ir tinkamai pasirūpins jo sveika mityba bei fiziniu aktyvumu. Vyresniems vaikams, be tėvų rūpinimosi mityba ir sportu, užteks subtilaus užsiminimo apie sveikatą, jei kada vaikas per daug įsireikalaus riebalais varvančių produktų. Net į dietologo konsultacijas mažų vaikų tėvai kartais kviečiami ateiti vieni, nes būtent jie yra pagrindiniai gydymo dalyviai, nuo jų didžiąja dalimi priklauso gydymo sėkmė. Paauglystėje, nors nematoma tėvų pagalba (tik tinkami produktai šaldytuve ir spintelėse, tinkamai paruoštas visos šeimos maistas) išlieka labai svarbi gydant nutukimą, vaikas įgauna irgi labai svarbų vaidmenį. Čia atvira mamos parama yra neįkainojama, ir verta apie problemą kalbėtis atvirai. Nutukimo gydymo tema reikėtų su vaiku kalbėti labai jautriai ir atsargiai. Dažniausiai vaikai gerai žino savo problemą ir dėl jos stipriai išgyvena, bet vargu ar patys paprašys pagalbos. Turėtumėte būti labai subtili, ir jokiu būdu nemenkinti vaiko, neįkalbinėti plonėti tam, kad pagražėtų. Kalbėkite apie sveikatą, apie geresnę savijautą, aktyvumą.
Neleiskite niekam iš artimųjų įžeidinėti storesnio vaiko. Aptarkite tai su vaiko tėčiu, broliais, seserimis. Jei jūsų akivaizdoje vaiką kas nors neatsargiai leptelėjęs kokią nesąmonę įžeidė, geriau pabūkite grubi jį užčiaupdama nei leiskite sau mandagiai nutylėti.
Kada dietologo konsultacija būtina
*Įtariant nutukimą ne tik dėl neteisingo gyvenimo būdo.
Net ir klinikose, skirtose vaikų nutukimui gydyti, ne dėl netaisyklingos mitybos bei gyvenimo būdo išsivystes nutukimas pasitaiko be galo retai. Vis dėlto kartais iš tiesų vertėtų įsitikinti, kad storumas nėra susijęs su liga.
Ypač tokius įtarimus vertėtų atmesti:
jei vaikas yra žemesnio nei priklausytų pagal amžių ūgio;
turi protinio ar fizinio vystymosi atsilikimo požymių;
mergaitė turi mėnesinių sutrikimų;
regos sutrikimų;
jei esate pastebėjusi, kad kartais vaikas naktį trumpam nustoja kvėpuoti;
jei esate tikra, kad visa šeima maitinatės labai sveikai, vaikas daug juda, nevalgo netinkamo maisto ne namie.
Gydytojas vaikui atliks bendrą kraujo tyrimą, skydliaukės ir kepenų funkcijos, gliukozės tolerancijos, insulino rezistencijos, lipidų apykaitos tyrimus. Išsiaiškins, ar nėra nutukimo sukeltų komplikacijų (aukšto kraujospūdžio, odos pigmentacijos sutrikimų dėl atsparumo insulinui, strijų, plaukuotumo pakitimų ir pan.). Nesupainiokite genetiškai nulemto nutukimo su įprastiniu vien dėl to, kad šeimoje nutukę visi: abu tėvai, broliai, gal net seneliai. Dažniausiai tai netinkamo gyvenimo būdo (maisto kulto ir nejudrumo) pasekmė, nieko bendro neturinti su genetinėmis ypatybėmis.
*Jei pačių pastangomis nepavyksta pagerinti situacijos arba nesate tikra, kaip reikėtų elgtis konkrečiu jūsų vaiko atveju.
*Jei nutukimas yra labai pastebimas.
Net ir pačiais sudėtingiausiais atvejais dietologo pagalba gali būti labai vertinga, nes išsiaiškinus vaiko sveikatos, psichologinę būklę bei gydymo sąlygas gydytojui lengviau parinkti tinkamą ir pritaikomą jūsų gyvenimo būdui sprendimą. Naujausi mokslinių studijų duomenys rodo, kad, esant reikalui, kai kuriais atvejais galima vaikams skirti ir vaistų nutukimui gydyti. Dietologo priežiūrimas toks gydymas yra saugus ir gali padėti lengviau atsikratyti tų nelemtų antsvorio kilogramų.
Gydymo tikslai:
Nereikėtų vieninteliu užsibrėžtu tikslu laikyti įtilpimą į sveiko kūno svorio rėmus. Žinoma, tai pasiekti būtų puiku, bet kartais ir mažesni laimėjimai yra aukso vertės. Juk vaikas auga, tad vėliau net ir nedideli pokyčiai į gera gali tapti lemiančiais veiksniais, palaipsniui išgydančiais nutukimą. Pirminis tikslas gydant vaikus – jų elgsenos pokyčiai.
Vaikas pradeda jausti savo vertę.
Visos šeimos gyvenimo įpročiais tampa sveikesni.
Dingsta nutukimą lydinčios sveikatos problemos.
Tėvai ir pats vaikas suvokia, kad gyvenimo būdą būtina keisti ilgam.
Svoris nebedidėja, vaikas jo net šiek tiek ir netenka. Vaikas tebeaugdamas svorio priauga mažiau. Augantis vaikas laikui bėgant gali „įaugti“ į tinkamo svorio pagal savo ūgį ribas.
Sumažėja liemens apimtis.
Dietologė Jūratė Lipeikaitė