Strijų gydymas

Staigiai metant svorį gali atsirasti strijų. Kaip išvengti?

Paplūdimyje dažnai dėmesį patraukia gražus jaunas moters kūnas ir taip nederantys strijų randai. Liūdna, kai dvidešimtmetė gėdijasi užsivilkti maudymosi kostiumėlį. Po gimdymo liko ryškios strijos ant šlaunų, pilvo ir sėdmenų.

Galbūt kitiems tie rožiniai, į randus panašūs ruoželiai ir nekristų į akis, bet pats žmogus visada linkęs kritiškai vertinti mažiausius kūno defektus. Kaip atsikratyti psichologinio diskomforto dėl atsiradusių pakitimų? Ar odos patempimus (strijas) įmanoma visiškai panaikinti? Per kiek laiko tai įvyksta? Šie klausimai domina beveik pusę gimdžiusių moterų.

Kodėl atsiranda strijos

Anksčiau medicinos pasaulyje manyta, kad strijas sukelia mechaninis odos tempimas. Dėl to jos atsiranda antrojoje nėštumo pusėje ant sparčiai didėjančio pilvo ar krūtų. Be abejo, iš dalies tai tiesa – nėštumas ar didelis nutukimas tempia odą, silpnėja jungiamasis audinys. Daugiau nei 50 procentų nėščiųjų, ypač pirmojo nėštumo metu, pastebi atsiradusias strijas. 

O kodėl strijos išvagoja kūną staiga metant svorį? Juk turėtų būti kaip tik atvirkščiai. Naujausi tyrimai rodo, kad pagrindinė odos patempimų (strijų) atsiradimo priežastis yra hormoninė organizmo veikla. Strijų atsiranda net 10-16 metų paaugliams brendimo metu (net 70 procentų). Jaunas organizmas geba greitai atsinaujinti, tad po kiek laiko patempimai tampa vos pastebimi, neryškūs.

Strijos ir endokrininės ligos

Sergant endokrininėmis ligomis antinksčių liaukos išskiria daugiau hormonų, ir todėl net 60 procentų ligonių pastebi atsiradusias strijas.

Šią estetinę problemą gali sukelti ir kai kurių vaistai, pavyzdžiui, gydymas kortikosteroidais. Nuo šių vaistų 3-10 procentų pacientų atsiranda strijos.

 Kaip užkirsti kelią strijoms atsirasti

Šįkart nekalbėsime apie endokrinines ligas, nes jų gydymas ir patarimai kiekvienu atveju bus individualūs. Tačiau tais atvejais, kai žmogus sveikas, tik jo organizme vyksta hormoniniai persitvarkymai, galima iš anksto pradėti strijų profilaktiką. Ypač tuo turėtų susirūpinti jaunos moterys, kurių mamos ir močiutės turėjo strijų. Dažniausiai tai genetiškai paveldima. Todėl savo nėštumo metu ar dukrai pradėjus bręsti, reiktų pasirūpinti strijų profilaktikos priemonėmis.

Naujausi tyrimai rodo, kad pagrindinė odos patempimų (strijų) atsiradimo priežastis yra hormoninė organizmo veikla

Nuo trečio mėnesio – ypatinga priežiūra

Nėštumo metu kinta ne tik kūno proporcijos, bet ir odos būklė. Vaisiui motinos organizmas atiduoda daug naudingų medžiagų, todėl jai pačiai dažnai ima lūžinėti nagai, slinkti plaukai, sumažėja odos stangrumas.

Strijas sukelia silicio trūkumas, atsiradęs organizme dėl sudėtingų hormonų balanso pokyčių. Nėščia moteris būtinai turi vartoti gydytojo rekomenduotų vitaminų ir mineralų, kad organizmas gautų pakankamai silicio. Silicis – tarsi jungiamoji odos kalogeno baltymo medžiaga, kuri neleidžia kalogeno skaiduloms irti ir formuotis strijoms.

Kai silicio trūksta, tarp kalogeno skaidulų atsiranda plyšiai – strijos. Todėl nepaisant to, kad moteris vartoja vitaminų, jau nuo trečio nėštumo mėnesio patariama odą tepti kremu, praturtintu siliciu. Labiausiai reikėtų rūpintis ,,kritinėmis zonomis” – šlaunimis, pilvu ir krūtine. Kasdien odą tepant profilaktiniu kremu, ji ne tik gauna silicio, bet ir išlieka stangresnė, išlaikomas drėgmės balansas, be to, tepant oda dar ir masažuojama.

Reikia žinoti, kad kelias dienas iki ultragarso tyrimo reikia padaryti pertrauką ir kremo netepti. Nors tai visiškai nepavojinga nei mamai, nei būsimajam kūdikiui, silicis gali ultragarso vaizdą padaryti neryškesnį. Po tyrimo toliau reikėtų tęsti strijų profilaktiką.

Koncentratai – stipresnio poveikio kremai

Kartais ir vartojant specialius kremus atsiranda strijų. Tačiau jos būna kur kas mažesnės ir ne tokios ryškios. Nėštumo metu pakanka tik profilaktinių priemonių. O jau pagimdžius, kai strijų skaičius nebedidėja, galima pradėti jų gydymą koncentratais. Jie tepami ant kiekvienos strijos. Strijos spalva pasidaro mažai pastebima. Tik pati moteris žinos, kur buvo strijų randai, o pašalinei akiai jos bus net nepastebimos. 

Gydymo kursas netrumpas. Kartais pakanka trijų mėnesių, bet dažnai prireikia procedūras pakartoti. Jei kursą moteris pradėjo vasaros metu, koncentratą geriausia tepti vakare, kai nėra tiesioginių saulės spindulių. Beje, kuo ankščiau bus susirūpinta strijomis, tuo lengviau tą kosmetinį defektą ištaisyti. Kelių dešimčių metų senumo strijas įmanoma tik truputį pakoreguoti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *