aliejus

Aliejaus asortimentas: koks jis būna ir kaip išsirinkti tinkamiausią?

Aliejų būna pačių įvairiausių, nuo mums įprastų rapsų, saulėgrąžų iki retesnių judrų ar sezamų aliejų. Kiekvienas aliejus turi ne tik savo skonį, bet ir savybes. Tad kokius patiekalus ruošiant kuris aliejus tinkamiausias, dalijasi lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ maisto gamybos ekspertė Brigita Baratinskaitė.

Atidarytas butelis nerafinuoto aliejaus, jei gamintojas nenurodė kitaip, spintelėje gali stovėti mėnesį. Nefiltruotą aliejų suvartoti turėtume dar greičiau.

Saulėgrąžų aliejus

Šis aliejus yra vienas populiariausių. Rafinuotas jis tinkamas kepimui, sodraus skonio nerafinuotas tinka salotoms, bulvių ir grybų patiekalams gardinti.

Alyvuogių aliejus

Į Lietuvą šis aliejus atkeliavo iš Viduržemio jūros virtuvės. Labiausiai vertinamas ypač tyras, pirmojo spaudimo aliejus. „Šiuo aliejumi galima mėgautis vienu, pilti į kepinių tešlas, šlakstyti salotas, maišyti į padažus, marinatus. Kepimui tinkamas rafinuotas alyvuogių aliejus“, – pataria B. Baratinskaitė.

Kanapių aliejus

Pastaruoju metu šis aliejus tampa vis populiaresnis. Jis tinka košėms, salotoms, daržovių patiekalams gardinti. Visgi kaitinti jo negalima.

Linų sėmenų aliejus

Šis aliejus turi senovinį skonį. Juo gardinami rauginti kopūstai, grybų patiekalai, košės. Laikyti šį aliejų būtina vėsioje, tamsioje vietoje.

Aliejus
Atidarytas butelis nerafinuoto aliejaus, jei gamintojas nenurodė kitaip, spintelėje gali stovėti mėnesį

Kokosų aliejus

Šis aliejus nebijo aukštos temperatūros, taigi tinkam ir kepti, ir gruzdinti. „Kokosų aliejus dažnai naudojamas veganiškiems nekeptiems desertams. Jeigu dar nebandėte su šiuo aliejumi kepti blynų, būtinai išmėginkite šį būdą“, – dalijasi B. Baratinskaitė.

Sezamų aliejus

Šis aliejus skleidžia Pietryčių Azijos virtuvės prieskonį. Jis tinka salotoms gardinti, maišyti į padažus ir troškinius.

Moliūgų aliejus

Šis aliejus išsiskiria savo skleidžiamu aromatu. Tinka salotoms, daržovių patiekalams skaninti, maišyti į košes, padažus ir marinatą.

Judrų aliejus

Judra – vienas seniausių kultūrinių augalų. Jis turi šiek tiek aštrų prieskonį. Toks aliejus itin tinka dietinei ir vegetarinei mitybai. Tinkamas salotoms, užpilams, padažams ir valgiams iš kruopų ruošti.

Graikinių riešutų aliejus

Ypač malonaus skonio aliejus tinka desertams, salotoms gardinti. Visgi kaitinti jo nevertėtų, nes tuomet dingsta jo vertingosios savybės.

Rapsų aliejus

„Bene plačiausiai naudojamas mūsų virtuvėje, šis aliejus tinka kepti, virti ar gruzdinti. Rafinuotas rapsų aliejus yra neutralaus skonio, taigi, patiekalų skonio nekeičia“, – priduria maisto gamybos ekspertė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *