Lieknėjimo maratonas

Norite plonėti – pasimokykite gaminti

Vienas iš pagrindinių teisingos mitybos reikalavimų yra maitinimasis šviežiu, tik ką pagamintu maistu. Bet kokie šildyti patiekalai beveik beverčiai. Šildant pakinta baltymai, angliavandeniai, pvz., krakmolas. Jau verdant žūsta dalis vitaminų, o šildant maistą jų prarandama dar daugiau. Ypač sumažėja vitamino C maiste.

Pagamintą maistą reikėtų valgyti iškart

Ką tik išvirtos sriubos, įvairios daržovių mišrainės dar turi vitamino C, tačiau jei šie gaminiai pastovi kelias valandas, o po to dar šildomi, vitamino lieka tik pėdsakai. Vėlyvą pavasarį bulvėse, kopūstuose vitamino C lieka labai mažai.

Prieskoninės daržovės, pastovėjusios ore 2-3 dienas, o ridikėliai – 2-3 val., netenka beveik viso jose buvusio vitamino C.

Produktų nereikėtų ilgai laikyti šaldytuve

Produktai šaldytuve neturėtų užsibūti. Orientacinė dažniausiai vartojamų produktų laikymo trukmė 2-6°C temperatūroje priklauso nuo produkto rūšies.

Pienas, jogurtas, kefyras gali būti laikomi 2-3 paras, varškė 3-4, sūriai – 4-14, sviestas 2-8.

Žalią mėsą galima laikyti iki 1,5 paros, mėsos faršą (ruoštą namuose) – iki 1, namuose virtą arba keptą mėsą – iki 3, šaltieną (virtą namuose) arba mėsos patiekalus drebučiuose (ruoštus namuose) – iki 1, kepenų paštetą – iki 1, dešreles – iki 2, pyragėlius su mėsa – iki 1 paros.

Virta namuose žuvis gali būti laikoma šaldytuve iki 1,5 paros, namuose kepta žuvis – iki 3, atidaryti žuvies konservai, perdėti į stiklainį – iki 1,5 paros.

Tortai ir pyragaičiai su kremu – 1 parą.

Kaulavaisiai – 3-10 parų, sėklavaisiai – 8-14, atidarytas kompotas – 2 paras.

Daržoves valyti ir smulkinti – prieš pat virimą

Nuvalytos ir nuplautos daržovės turėtų būti tuojau pat verdamos, nes bestovėdamos netenka dalies maisto medžiagų. Nuskustos ir supjaustytos bulvės, pusvalandį pastovėjusios vandenyje, netenka beveik pusės jose esančio vitamino C, sumažėja mineralinių druskų, angliavandenių bei azotinių medžiagų.

Bulves reikia skusti prieš pat virimą, o išvirtas tuoj pat valgyti. Mažiau vitamino C prarandama, kai neskustos bulvės verdamos nedideliame kiekyje pasūdyto vandens ir sudedamos į jau verdantį vandenį.

Daržovių virimas
Daržoves pjaustykite prieš pat virimą

Kasdieniame meniu – daug daržovių

Tai sveikos mitybos pagrindas. Dar kartą norėtųsi priminti, kaip reikėtų ruošti daržoves, kad jos išsaugotų kuo daugiau maistingų medžiagų:

Nuvalytas daržoves nereikėtų ilgai laikyti vandenyje, nes taip išplaunama daug mineralinių medžiagų ir vitaminų.

Jei norite daržovėse sumažinti jose esančių nitratų kiekį, mirkykite jas vandenyje su vitaminu C.

Daržoves valykite ir smulkinkite nerūdijančio plieno peiliu prieš pat jas valgant.

Nuvalytas daržoves, skirtas virti, dėdamos į verdantį vandenį. Jas valykite prieš pat virimą.

Daržoves virkite tik emaliuotuose ir nerūdijančio plieno puoduose arba specialiose joms troškinti skirtose talpose.

Po bulvių lupena yra susikaupę daug mineralinių ir azotinių medžiagų. Dėl to šviežias bulves lupti ar skusti būtina kuo ploniau, pagyvenusiose bulvėse po lupena susikaupia daug nitratų, todėl jas geriau skusti storesne lupena. Bulvės viduryje yra daug krakmolo ir vitaminų C, B1, B2, PP.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *