pienas

Pieno sąvoka šiandien labai išsiplėtusi. Ką pataria gydytojai?

Vaikas neužaugs be pieno, tai visiems aišku. Tik kad pieno sąvoka labai išsiplėtusi. Ką pataria gydytojai? Paklausėme dr. Algimanto Vingro.

Alternatyvos motinos pienui

*Donorinis motinos pienas, kuriuo Lietuvoje užsiima du pieno bankai, esantys Vilniuje ir Kaune. Donorinis motinos pienas skiriamas neišnešiotiems naujagimiams, kuriems jis yra gyvybiškai būtinas.

*Karvės arba ožkos pieno pagrindu pagaminti pieno mišiniai, pritaikyti įvairaus amžiaus kūdikių bei mažų vaikų maitinimui. Karvės arba ožkos pienas, prieš tapdamas mišinuku, keičiamas taip, kad būtų lengviau virškinamas, o sudėtis būtų panašesnė į motinos pieno. Deja, jokie gyvūninio pieno pagrindu pagaminti pieno mišiniai negali pakeisti motinos pieno. Jei kūdikis maitinamas pieno mišiniu ir turi virškinimo problemų, jam gali tekti išbandyti hipoalerginius arba aminorūgščių pagrindu pagamintus pieno mišinius.

*Sojų pagrindu pagaminti motinos pieno pakaitalai, paprastai skiriami sergantiems galaktozemija (paveldima liga). Vaikams iki 15 mėnesių, kurie kovoja su lėtiniu vidurių užkietėjimu, irgi gali būti naudingi sojos mišiniai, nes karvės pieno mišiniai gali pabloginti lėtinio vidurių užkietėjimo eigą.  

Netinkamos motinos pieno alternatyvos:

*Namuose gaminti karvės ar ožkos pieno mišiniai, atskiedžiant minėtų gyvūnų pieną, – jį sumaišant su ryžių, avižų ar grikių nuoviru. Tokie mišiniai buvo gaminami, kai nebuvo pramoniniu būdu karvės ar ožkos pieno pagrindu pagamintų pieno mišinių. Jie buvo mažai maistingi.

*Karvės pienas ir kiti gyvūniniai pienai. Jų sudėtis nėra fiziologiškai priimtina kūdikio organizmui, nes juose mažai geležies, nepakeičiamųjų riebalų rūgščių ir kitų būtinų kūdikio augimui ir vystymuisi maistinių medžiagų. Šis pienas netinkamos mineralizacijos, kuri neigiamai veikia inkstus.

*Bet koks augalinis pienas, augalinės kilmės gėrimai. Sojos, migdolų, ryžių, avižų, kokosų, anakardžių riešutų ir kiti augalinės kilmės gėrimai, nepriklausomai nuo to, ar jie papildyti kokiomis nors naudingomis medžiagomis ar ne, nėra maistingi ir netinka kūdikio organizmui. Augalinio pieno neturėtų būti duodama kūdikiui iki pirmojo jo gimtadienio. Nebent augalinio pieno gali būti įpilta į pagamintą kūdikio maistą, pvz., grūdų košę.

pienas
Freepik.com

Plačiau apie augalinius gėrimus (pienus)

Kiekvienas augalinės kilmės gėrimas (pienas) turi privalumų ir trūkumų.

Sojų pienas turi daug baltymų, vitaminų D ir B12, yra vidutinio riebumo. Tačiau jame yra fitoestrogenų, kurie imituoja estrogeno (moteriškojo hormono) veiklą organizme. Kadangi nėra visiškai įtikinamų tyrimų, ar šie fitoestrogenai turi reikšmingos įtakos moteriškų hormonų kiekiui organizme, dera vengti kasdien gerti sojos pieną. Jei mažylis alergiškas karvės pienui, sojos pienas ar sojos baltymų pagrindų pagamintas pieno mišinys negelbsti, nes beveik pusė visų mažylių, alergiškų karvės pienui, taip pat gali būti alergiški sojos baltymams.

Jeigu vis dėlto labai norite mažylį pavaišinti augaliniu pienu, prieš jį pirkdami, atidžiai perskaitykite etiketes. Geresnis tas, kuris praturtintas kalciu ir vitaminu D, be pridėtinio cukraus, su mažai konservantų.

Avižų pienas turi mažai naudingų riebalų ir baltymų, tačiau turi geresnę aminorūgščių sudėtį nei kiti augaliniai gėrimai. Nors avižose esančios skaidulos gali būti naudingos žarnynui, joje natūraliai mažai kalcio (nors dažnai jos yra praturtintos kalciu, vitaminu D ir vitaminu B12), taip pat yra fitino rūgšties, kuri gali slopinti maistinių medžiagų pasisavinimą.

Migdolų piene trūksta baltymų, riebalų. Už jį geresnis yra praturtintas sojų, žirnių, avižų pienas. Migdolų, anakardžių, makadamijų, kokosų pienuose mažai kūdikiui ir mažam vaikui reikalingų baltymų, riebalų bei angliavandenių. Jei vis dėlto nusprendėte mažyliui duoti riešutų pieno, rinkitės nesaldintą. Tyrimai teigia, kad karvės pienui alergiški kūdikiai, kurie gavo migdolų pieno, pasiekė geresnių augimo rezultatų nei kūdikiai, kuriems buvo duotas sojos pienas.

Sėklų pagrindu pagamintos pieno alternatyvos paprastai gaminamos iš kanapių, linų arba sezamo sėklų. Juose daug riebalų ir maistinių skaidulų, mažai baltymų ir angliavandenių. Kanapių gėrimas atrodo gana gerai, kai kalbama apie riebalų ir baltymų kiekį. Jis ypatingas tuo, kad yra geras omega-3 riebalų rūgščių šaltinis, kurios yra svarbios mažų kūdikių smegenų vystymuisi. Jame labai trūksta vitamino D, kalcio ir vitamino B12. Todėl dera duoti vitamino D, kalcio papildų ir vitamino B12.

Žirnių piene daug baltymų ir mažai riebalų bei angliavandenių. Jeigu kilo noras mažyliui duoti sėklų pieno, jį maišykite su žirniu pienu – taip padidinsite jų maistinę vertę.

Ryžių pienas gali būti geras kalcio ir įvairių kitų mikroelementų šaltinis, tačiau jame gali būti sunkiųjų metalų, arseno pėdsakų, kurie vėliau gali sukelti problemų.

Net ir antrais gyvenimo metais augaliniai pienai, nors ir praturtinti vitaminais bei mineralais, nėra tinkama alternatyva motinos ir karvės pienui, nes juose nėra pakankamai baltymų ir sveikų riebalų. 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *