Augalinis pienas yra iš įvairių augalų susmulkintų ir išbrinkintų sėklų (avižų, ryžių, įvairių riešutų, ankštinių kultūrų) išgaunamas gėrimas, savo tekstūra, išvaizda primenantis karvės pieną. Augalinis pienas parduodamas jau visiškai paruoštas vartojimui ir pirkėją pasiekia dviem pavidalais – kartoninėje pakuotėje skysta forma arba milteliais. Iš miltelių galima pasigaminti norimos koncentracijos gėrimą. Augalinio pieno rūšys, dažniausiai aptinkamos prekybos centruose, yra įvairių riešutų (migdolų, kokosų, anakardžių), grūdų (ryžių, avižų), ankštinių (sojų).
Kokį pirkti
Jei augalinį pieną perkate parduotuvėje, rinkitės be pridėtinio cukraus, aliejaus ir genetiškai modifikuotų augalų (GMO), bet praturtintą įvairiais vitaminais, mineralinėmis medžiagomis. Būtinai atkreipkite dėmesį į ant pakuotės nurodytą produkto sudėtį, galiojimo laiką, mat dažnaii gamintojai augalinį pieną papildo pridėtiniais riebalais, skonio stiprikliais, pvz., vanile ir kitais, konservuojančiomis medžiagomis, tirštikliais. Reikėtų vengti ir „originalių“ skonių, nes jie dažnai susiję su pridėtiniu cukrumi.
Namuose pagamintame augaliniame piene nėra tokio vitaminų, mineralinių medžiagų kiekio, kuris gali būti įgytame parduotuvėje. Tačiau namuose pagamintas pienas visuomet yra šviežias, be jokių pridėtinių medžiagų, saugojančių jį nuo sugedimo. Namie pagamintą augalinį pieną patariama suvartoti per parą.
Augalinis pienas, prieš jį vartojant, visuomet turi būti gerai suplakamas.
Kaip dėl alergijos
Alergija riešutams Lietuvoje reta. Dažniausiai nustatoma kaip kryžminė reakcija į beržo žiedadulkes (alergenus), t.y. suvalgius riešutų atsiranda nestiprus burnos patinimas, niežulys, dilgčiojimas, gali atsirasti dilgėlinė, pilvo skausmai. Kai yra alergija beržo žiedadulkėms, šių negalavimo požymių gali atsirasti, suvalgius morkų, bulvių, obuolių, vyšnių, t.y. ne tik riešutų.
Kartais diagnozuojama vadinama tikroji alergija riešutams. Šiuo atveju alergija yra itin pavojinga. Tokiems asmenims, nepriklausomai nuo amžiaus, būtina vengti net ir mažiausių riešutų kiekių, saugotis ir tų maisto produktų, kurie turėjo bent minimalų kontaktą su alergenu (skaityti produktų etiketes, ar juose nėra riešutų pėdsakų). Vienareikšmiai atsakyti, ar nebus alergijos, negaliu, nes visų situacijų gyvenime numatyti neįmanoma. Jeigu jūsų vaikas iki šiol yra ne kartą valgęs riešutų, tikėtina, kad jis nėra alergiškas riešutams.
Ar augalinis gali pakeisti karvės pieną
Jeigu nemėgstate karvės pieno, jį galima įvairiomis proporcijomis sumaišyti su vienu iš augalinių pienų arba pakeisti augaliniu pienu. Migdolų ir anakardžių pienas yra švelnaus riešutų skonio, o ryžių, avižų – švelniai saldus. Kalbant apie vaikus – jiems vis tik labiau tiks karvės pienas. Visame augaliniame piene yra mažiau maisto medžiagų, reikalingų vaikams, ir jos yra sunkiau pasisavinamos nei iš karvės ar ožkos pieno ir jų produktų. JAV Mitybos ir dietologijos akademija, Amerikos vaikų odontologijos akademija, Amerikos pediatrijos akademija ir Amerikos širdies asociacija teigia, kad augalinis pienas netinka vaikams iki 5 metų, nes jame yra per mažai maisto medžiagų, kurių reikia sparčiam augimui, ir jos yra sunkiau pasisavinamos nei iš gyvūnų pieno.
Atsakė vaikų ligų gydytojas dr. Algimantas Vingras