Šaltalankis

Gydytojas Šaltalankis

Gamta sukūrė šaltalankį dygliuotą ir labai nepatogų: jo uogytės mažos, stipriai prikibusios prie šakų, tad nuskinti tikrai nelengva. Skinant rankos nusidažo ryškia oranžine spalva, o dygliais subadytas vietas netrukus ima graužti sulčių rūgštis.

Tačiau prisiskynus šaltalankio uogų, darbas būna atlyginamas su kaupu. Šio krūmo uogose gausu vaistingųjų gydomųjų medžiagų. Iš šaltalankio gaminamas aliejus buvo naudojamas liaudies medicinoje dar senovėje, o šiais laikais šis natūralus produktas naudojamas ir ligų profilaktikai, ir jų gydymui.

Kuo turtingas aliejus?

Šaltalankio krūmą galima vadinti gamtos sukurtu mažu farmacijos fabrikėliu. Jo aliejuje yra daug provitamino A, vitamino E, stearinų, iš kurių susidaro vitaminas D. Be to, yra betoino, pektinų, net 4 procentai organinių rūgščių (citrinos, obuolių, vyno, sviesto), tanidų, mineralinių medžiagų: geležies, boro, mangano ir t.t.

Kodėl jis toks ryškus?

Oranžine spalva šaltalankių aliejų nudažo uogose esantys karotinoidai. Šaltalankio sėkloje yra apie 12 procentų geltono riebalinio aliejaus. Karotinas labai vertingas žmogaus organizmui. Neveltui maistinis saulėgrąžų ar rapsų aliejus dažnai maišomas su palmių ar šaltalankių aliejumi, kad būtų praturtintas karotinu. Karotinas labai sveikas žarnynui, nes padeda regeneruotis žarnyno gleivinei. Jis gydo skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligę. Be to, tai stiprus natūralus antioksidantas ir imuniteto stiprintojas.

Rūgščios kaip citrina

Paragavus šviežių šaltalankio uogų, atrodo, kad jos rūgštesnės net už citriną. Organinės citrinos, vyno, obuolių ir sviesto rūgštys suteikia šaltalankio uogoms ypatingą skonį. Jose gausu vitamino C (net iki 370 mg).

Šaltalankis – gyvas papildas

Kadangi šaltalankio uogose yra daugybė biologiškai aktyvių medžiagų, vartojamas profilaktiškai šaltalankio aliejus gali atstoti sintetinius maisto papildus. Jis padeda organizmui normaliai vystytis, reguliuoja riebalų apykaitą, šalina iš organizmo cholesterolio perteklių.

Vartojamas išoriškai, aliejus gerai gydo žaizdas, padeda nuo uždegimų, nes naikina bakterijas ir grybelius. 

Saugus produktas

Žmogui sunkiai sekasi sukurti vaistus, kurie efektyviai gydytų ligą ir būtų visiškai saugūs organizmui. Sintetiniai vaistai dažnai turi vienokį ar kitokį pašalinį poveikį.

Gamtos sukurti gydomieji augalai yra visiškai saugūs juos vartojančiam žmogui. Vartojami, jie „nesugrauš“ skrandžio ir nesugadins kepenų. Todėl natūrali medicina šiais laikais labai populiari. Šaltalankių aliejus, vartojamas pagal paskirtį ir tinkamomis dozėmis, tinka ir mažiems, ir seniems.

Žinoma, svarbu atkreipti dėmesį, kokioje aplinkoje augo krūmai. Lietuvoje šaltalankių nėra labai gausu, be to, kartais jie auga prie greitkelių ar kitų užterštų vietų. Vaistinėje pirkdami ,,Šaltalankių aliejų” galime būti tikri, kad jis pagamintas iš pačios švariausios žaliavos. Tai Altajuje užaugintų šaltalankių aliejus.

Kuomet naudojamas šaltalankis?

stiprina imuninę sistemą;

gydo žaizdas ir nudegimus;

gydo burnos gleivinės uždegimus;

naudojamas ginekologijoje;

puiki aterosklerozės profilaktikos priemonė;

naudojimas esant virškinamojo trakto sutrikimams ir ligoms;

pasižymi antibakteriniu poveikiu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *