Kalcis ir kaulai

Lieknėdami nepmirškite kalcio. 6 klausimai apie kalcį ir sveikus kaulus bei dantis

Daugelis mūsų girdėjome apie osteoporozę – vyresnio amžiaus žmonių ligą, kuriai būdingas kaulų išretėjimas, lydimas kaulų lūžių. Kada gi reikėtų susirūpinti norint išvengti šios ligos?

 Kauluose nuolat vyksta natūralus irimo ir atsinaujinimo procesas. Paauglystėje kaulai ypač stipriai auga ir tvirtėja. Tvirčiausi jie būna apie 20-30 gyvenimo metus. Vėliau natūraliai kaulai pradeda atsinaujinti lėčiau, prasideda kaulų retėjimas. Svarbu, kad iki prasidedant šiam laikotarpiui kaulai sukauptų kuo daugiau kalcio, susiformuotų kuo tvirtesni, nes tvirtesni kaulai retėja lėčiau.

Kokie kaulų išretėjimo požymiai?

Kartais gali varginti nugaros, klubų, rankų riešų skausmai, ypač sustiprėjantys naktį. Netgi sirgdami osteoporoze galite nieko nejausti ir apie tai sužinoti tik po netikėto, nuo paprasčiausio judesio atsiradusio kaulų lūžio. Anksčiausiai apie kalcio trūkumą organizme gali įspėti lūžinėjantys nagai, trapūs bei greit gendantys dantys.

Kaip išsaugoti stiprius kaulus ir dantis?

Labai svarbu fizinis aktyvumas ir mityba, kad kasdien organizmas gautų pakankamai būtiniausių mineralinių medžiagų, ypač kalcio. Nėščios ir kūdikį žindančios moterys kalcio turėtų vartoti papildomai (kad išsaugotų sveikus dantis ir kaulus, pakankamai kalcio perduotų kūdikiui). Dažnai moterys nėštumo metu ar po gimdymo jaučia nugaros skausmus. Svarbiausia to priežastis – didėjantis krūvis stuburui. Todėl jau planuojant nėštumą reikėtų pagalvoti, ar pakankamai kasdien gauname kalcio. Kaulams tvirtumo taip pat suteikia ir magnis. Jis padeda kalciui susijungti su dantų emaliu, taip stiprina dantis. Magnis padeda vaisiui augti, atpalaiduoja spazmus, veikia raminančiai. Todėl gydytojai pataria nėščiosioms vartoti kalcio papildus derinyje su magniu.

Ar reikia papildomai vartoti vitamino D?

Vitaminas D labai reikalingas kalcio pasisavinimui iš žarnyno. Atsiradus kalcio trūkumui organizme, vitaminas D pirmiausiai stengiasi aprūpinti raumenų ir kitas ląsteles kalciu, paimdamas kalcį iš kaulų. Todėl jei jūsų maisto racione kalcio turinčių produktų nedaug, o pakankamai daug laiko praleidžiate lauke, valgote žuvies, aliejaus, pakanka vartoti kalcio papildus be vitamino D. Vasarą, kai daugiau būname saulėje, odoje pakankamai pasigamina vitamino D, todėl jo papildomai vartoti nereikėtų, na o kalcio reikia nuolat.

Daug kalcio yra pieno produktuose. Ką gi daryti kai organizmas netoleruoja pieno ar paprasčiausiai jo nemėgstate?

Kalcio yra ir ankštinėse daržovėse, riešutuose, duonoje, žuvyje. Daugiausiai – riebiuose sūriuose ir varškėje. Kad gautume kalcio dienos normą reikėtų išgerti 4 stiklines neriebaus pieno. Deja, dalis žmonių nemėgsta arba tik netoleruoja pieno. Tada renkantis kalcio papildus turėtų atkreipti dėmesį, ar ir kalcio tabletėse nėra laktozės (pieno sudedamosios dalies, kurios organizmas netoleruoja).

Produktai, kuriuose daugiausiai kalcio:

Produktas Kiek miligramų kalcio yra 100 gramų  
Sūriai 200-1200  
Jogurtas 100-300  
Pienas 100-105  
Džiovinti vaisiai 200-300  
Lazdyno riešutai 290  
Migdolai 254  
Pieniškas šokoladas 200  
Pupelės 100-150  
Varškė 95  
Juodasis šokoladas 60  
Morkos 50  
Sviestas 15  

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *