Kiek priaugti per nėštumą

Kiek priaugti per nėštumą, kad paskui amžiams neliktų +5?

Antsvorio problema po gimdymo kamuoja daugybę jaunų moterų. Liaudyje sakoma: per kiek laiko pilnėjai iki gimdymo, per tiek laiko turi ir susitraukti. Vadinasi, po gimdymo moteriai skirti 9 mėnesiai, kad ji atgautų savo buvusį svorį. Kad po gimdymo nekamuotų depresija dėl likusios antsvorio, nuo pirmųjų nėštumo dienų reikia atidžiai sekti, kiek svorio priaugate. Verta jį užsirašinėti.

Pasiruoškite svertis!

Kai nėštumo testas parodys dvi juosteles, pasiryžkite vienam nepigiam, bet labai reikalingam pirkiniui – tikslioms elektroninėms svarstyklėms. Nors ginekologės kabinete per eilines apžiūras Jus svers ir svers, bet tai bus jau nekontroliuojami rezultatai – pamatysite, kiek priaugote per mėnesį ir tiek. Turėdamos svarstykles namuose, galėsite svertis kasdien, stebėti, nuo kokių maisto produktų organizme labiau kaupiasi skysčiai, kada svoris pradeda augti per greitai ar atvirkščiai. Mechaninės svarstyklės dažnai rodo su 1-3 kg paklaida, jomis nesužinosite svorio šimtų gramų tikslumu (o to labai reikia, nes nėštumo svoris matuojamas šimtais gramų per savaitę). Pasisverkite kiekvieną rytą, nevalgiusi ir nuoga. Svorį užsirašykite, po savaitės apžvelkite, kaip sekėsi.

Kiek priaugti per 9 mėnesius?

Iš tiesų svoris auga ne 9 mėnesius, o tik 6. Dažniausiai pirmuosius 3 mėnesius svoris ne tik kad neauga, bet šiek tiek ir nukrenta. Juk pirmaisiais mėnesiais moters organizmas bando prisitaikyti prie naujos būsenos – nėštumo, ne vieną kankina pykinimai, dingsta apetitas. Normalu, kai per pirmuosius mėnesius nukrenta 2-3 kg. Daugiausiai svorio priaugama 7-8 nėštumo mėnesiais (po 2-2,5 kg per mėnesį). Nuo 3 nėštumo mėnesio per dieną nėščioji vidutiniškai priauga 50 g.

Idealu per nėštumą priaugti 10 kg. Tačiau tai vidutinis skaičius, visiškai normalu priaugti 8-16 kg. Tai priklauso nuo to, koks moters svoris prieš pastojant. Sveriančios mažiau priauga daugiau, stambesnės moterys – mažiau. Nėštumo pabaigoje svoris auga lėčiau, tačiau jei mažėja, būtinai pasakykite gydytojui – tai gali būti pernešiojimo požymis.

Rekomenduojamas per nėštumą priaugti svoris:

Jūsų svoris iki nėštumo   Normalus   Esate liekna  
Turite antsvorio  
Laukiatės dvynukų  
Svoris, kurį turėtumėte priaugti per visą nėštumą   11-16 kg   13-18 kg   7-11 kg   16 kg  
Svoris, kurį turėtumėte priaugti per savaitę (nuo 4 nėštumo mėnesio)   450 g   kiek daugiau nei 450 g   300 g   680 g  

 

 iek turite priaugti kiekvieną mėnesį  

Nėštumo laikas   Svoris, kurį turėtumėte priaugti  
1-3 mėnuo   (-)2-0 kg  
4 mėnuo   0,5 kg  
5 mėnuo   1,5 kg  
6 mėnuo   2 kg  
7 mėnuo   2,5 kg  
8 mėnuo   2,5 kg  
9 mėnuo   2 kg  
10 mėnuo   1,5 kg  

Pastebėta, kad jaunos mamos priauga mažiau svorio, nei vyresnio amžiaus nėščiosios. Jaunesnės svorį lengviau ir numeta. Tačiau, sakoma, kad kiekvienas gimdymas moteriai prideda po 5 kg. Paprastai keli kilogramai prisimeta po antro ar trečio gimdymo.

Lieknėjimo maratonas
ei priaugote tik 10-12 kg, praėjus dviems mėnesiams po gimdymo turėtumėte sverti lygiai tiek, kiek ir pastodama

Ar padauginti kalorijų

Moterys įsitikinusios, kad pastojus reikia valgyti gerokai daugiau. Iš tikrųjų pirmaisiais trimis nėštumo mėnesiais kalorijų per dieną reikėtų suvartoti tiek, kiek ir anksčiau. Tik nuo ketvirto nėštumo mėnesio reikėtų per dieną suvartoti 400 kcal daugiau, nei įprasta. Jei jauna sveika vidutinio kūno sudėjimo moteris per dieną turi suvartoti 2000-2200 kcal, tai nuo 4 nėštumo mėnesio ji turi su maistu gauti 2400-2600 kcal. Papildomos 400 kcal nėra daug, tai dvi porcijos ledų ar porcija blynų, tad nereikia įsivaizduoti, kad maisto kiekis padvigubėja. Tačiau reikia laikytis kitos taisyklės – pastojus valgyti vertingesnį maistą (turintį ne daugiau kalorijų, o daugiau vitaminų, baltymų).

Jei iki nėštumo nesidomėjote kalorijomis, dabar tai padaryti verta. Neretai nėštumo metu pasikeičia medžiagų apykaita, nelinkusi pilnėti moteris gali pradėti greitai priauginėti svorio. Todėl kontroliuoti suvartojamas kalorijas. Įsigykite kalorijų lenteles, jei priaugate per daug svorio, bandeles pakeiskite jogurtu.

O jei svoris auga per greitai?

Ne visada svorio augimas ir suvartotos kalorijos turi ryšį. Kartais svoris didėja, nes organizme kaupiasi skysčiai. Todėl taip svarbu pedantiškai svertis. Jei per savaitę svoris paauga daugiau nei 500 g, galbūt organizme kaupiasi skysčiai. Nėščiosios priaugtas svoris – tai ne tik augančio vaikučio svoris ir mamos ,,lašinukai”. Tai ir padidėjęs cirkuliuojančio kraujo kiekis, didėjanti placenta ir gimda, gausėjantys vaisiaus vandenys. Tad dėl priaugtų 10-15 kg nėra ko krimstis.

Kiek nukris per gimdymą

Per patį gimdymą moteris netenka tik 6-7 kg svorio. Šį svorį sudaro:

Vaikelio svoris – 3,5 kg

Placentos ir virkštelės svoris – 1-1,2 kg

Vaisiaus vandenų svoris – 0,5-1,5 kg.

Kiti 6 kg išgaruoja per 6 savaites po gimdymo. Per tą laiką iš organizmo pasišalina susikaupę skysčiai. Tačiau visiškai normalus svoris tampa tik baigus maitinti. Juk žindanti mama daugiau valgo, išgeria daugiau skysčių, padidėja jos krūtys (sveria ir besigaminantis pienas).

Jei priaugote tik 10-12 kg, praėjus dviems mėnesiams po gimdymo turėtumėte sverti lygiai tiek, kiek ir pastodama.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *