Sportas

Lieknėjimo istorija. Svorį užaugino gresiantis persileidimas

Pasakoja Jurga Skopova: +30, – 28

Prieš nėštumą svėriau 64 kg. Vos pastojus svoris pradėjo nenumaldomai augti. Nevalgiau už du, bet kas mėnesį papilnėdavau 3-4-5 kg. Gydytoja ėmėsi už galvos, ieškojo ligų. Tačiau nebuvo jokios priežasties, už ko „užsikabinti“. Galvojo, kad svoris taip auga todėl, kad kaupiasi skysčiai, liepė skaičiuoti skysčių balansą (diurezę), bet viskas buvo normalu. Sunku pasakyti, kodėl taip pilnėjau, bet kaltinti galiu tik nejudrų gyvenimo būdą. Nėštumas nebuvo sklandus, nuo pat pradžių grėsė persileidimas, vėliau – ankstyvas gimdymas, tad pusę nėštumo praleidau ligoninėse. Vyras tapo kulinaru ir kasdien gamindavo man valgyti. Skaniausiai pataisydavo burokėlių mišrainę ir nuostabiai skaniai iškepdavo vištą (ją ypatingai pamarinavęs). Įsivaizduokite – mano darbas buvo tik gulėti, vienintelis „pasivaikščiojimas“ – iki tualeto ir atgal, nieko nereikia dirbti, o į lovą 4-5 kartus per dieną patiekiama maisto. Žinoma, stebėjau, kad maistas nebūtų riebus, valgiau daug daržovių, bet tai nepadėjo – pūčiausi akyse. Drabužiai augo kartu su manimi, galiausiai, kai išaugau visus savo drabužius, pradėjau vilkėti vyro drabužiais. Bet prieš gimdymą ir jo sportinės kelnės man buvo per didelės. Nusipirkau tokius didžiulius parašiuto formos naktinius marškinius, iš kurių dabar galėčiau pasiūti trejus. Ką jau kalbėti apie žiedus, kuriuos turėjau nusiimti jau pirmaisiais nėštumo mėnesiais, apie savo nejudrumą – juk negalėdavau net batų apsimauti, buvau tikrąja ta žodžio prasme kvadratinė.

7 nėštumo mėnesį pajutau sąrėmius. Maniau – laikini, praeis. Bet tai buvo tikras gimdymas, pagimdžiau 2 100 g sūnelį Ernestą (prieš 9 metus gimusi dukra svėrė 4 100 g). Gydytojai paskaičiavo, kad jei Ernestas būtų gimęs laiku, jis būtų svėręs 4 500 g. Kadangi vaikučio plaučiai buvo silpni, ilgai išbuvome ligoninėje. Jis valgydamas ir po valgio pamiršdavo kvėpuoti (patirdavo vadinamuosius apnijos priepuolius), reikėdavo gaivinti. Net grįžusi namo jį dažnai gaivindavau – taip, kaip tai darydavo sesutės ligoninėje – purtydavau, stuksendavau nugarytę. Per gimdymą netekau apie 5 kg, bet nuo įtampos dėl vaikelio sveikatos jau ligoninėje svoris pradėjo tirpti. Per 5 mėnesius dingo likę kilogramai. Nereikalingi liko 2 kg – dabar sveriu 66 kg. Kaip pavyko? Valgymo ritmas vėl grįžo į savo vėžes, visą dieną beveik neturiu laiko pavalgyti, o daugiau užkremtu vakare, kai užmiega vaikai. Niekas į lovą maisto nebeneša 4-5 kartus per dieną. Manau, svorį sutirpdė fizinis judėjimas ir mažesnis valgio kiekis. Iki šiol taip neaišku, kodėl nėštumo metu taip išsipūčiau, nors skysčiai nesikaupė. Gydytojai mano, kad prieš laiką todėl ir pagimdžiau – buvau priaugusi per daug svorio.

Koks mamytės svoris?

Svorio permainas po nėštumo komentuoja akušerė-ginekologė Linda Širšinaitienė

Visi žinome, kad nėščiai moteriai „priklauso“ priaugti 8-12 kg. Bet kodėl kai kurios sugeba priaugti 30 ar dar daugiau kilogramų, nors nesikaupia skysčiai ir jos nevalgo daugiau? Galbūt čia kaltos nebe kalorijos, o sulėtėjusi medžiagų apykaita, pasikeitusi hormonų veikla?

Nėštumo metu dėl pasikeitusio hormonų kiekio bendras vandens kiekis nėščiosios organizme padidėja net iki 40 procentų. Du trečdaliai yra negyslinis vanduo – tai yra vaisiaus, placentos, amniono skysčiai, padidėjęs motinos plazmos ir eritrocitų tūris. Iš nieko kilogramai neatsiranda. Jeigu nėščioji priaugo 30 kg, tai nėra vien vanduo. Genetika turi įtakos, tačiau kalorijas reikia skaičiuoti ir nevalgyti už du.

Per kiek laiko po gimdymo „normalu“ numesti per nėštumą priaugtą svorį? Liaudyje sakoma, kad „numesi per tiek, per kiek ir priaugai“ – žodžiu, beveik per metus. Tačiau ir po metų ir po 5 kai kurios mamytės nesuplonėja. Kodėl?

Ankstyvasis pogimdyminis laikotarpis trunka apie 12 parų. Jo metu moterys netenka apie 7 kilogramus svorio. Vėlyvasis pogimdyminis laikotarpis trunka iki 8 savaičių, atsistato organų veikla, jų tūris, buvę pokyčiai „grįžta į normą“. Jeigu po šio periodo buvęs svoris neatsistato, mamytės gali pradėti aktyviai sportuoti, ir tik nuo jų priklauso, kokios nori būti ateityje.

Sakoma, kad normalu, jei po kiekvieno gimdymo moteris pasunkėja apie 2 kg, neva, praplatėja klubai. Ar tai tiesa?

 Ne viskas, kas ,,sakoma“, yra tiesa.

Ar po nėštumo ir gimdymo kaip nors pasikeičia medžiagų apykaita? Kodėl tiek daug moteriškių tampa storulės po gimdymo?

Medžiagų apykaita po nėštumo ir gimdymo grįžta į senas vėžes. Gimdant brandesniame amžiuje „atstatyti formas“ būna sunkiau, nes fiziologiškai medžiagų apykaita pradeda lėtėti. Mamytės tampa apvalesnėmis dėl daugelio priežasčių – pasikeičia motyvacija ir vertybės, „neturi laiko“ sportuoti, jaučiasi saugesnės turėdamos šeimą ir t.t. Tačiau ir dauguma tėvelių su amžiumi neplonėja…

Ačiū už atsakymus.

Neila Ramoškienė


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *