Maratono pabaiga dar nereiškia, kad dabar likusią gyvenimo dalį gali praleisti ant sofos grauždama sausainius. Baigus maratoną lieka viena svarbi plano dalis: išlaikyti pasiektą svorį, neleisti jam didėti.
Dabartinę liekną figūrą suformavo ne griežtos dietos, o pasikeitęs gyvenimo būdas. Jei sulieknėjai ne kvailiodama, ne save kankindama, o sveikai maitindamasi, pakeitusi netinkamus mitybos įpročius, kilogramai nebeataugs.
Gera naujiena: kadangi nebekeli sau tikslo plonėti, gali sau leisti valgyti daugiau. Blogoji naujiena: negali sau leisti atsivalgyti už visą neprivalgymo laikotarpį ir grįžti prie tokios mitybos, nuo kurios kažkada sustorėjai. Viskas, ko išmokai per šį pusmetį, turėtų likti kasdieniais gyvenimo įpročiais. Tik tuomet ateityje išvengsi svorio svyravimų, nuolatinio jaudinimosi dėl figūros.
1. Dabar gali sau leisti kiek padidinti suvalgomo maisto kiekį – bet didink jį po truputėlį, iš anksto apgalvojusi, kuriuo dienos metu labiausiai norėtųsi. Pavyzdžiui, pirmąją savaitę papildomai leisk sau suvalgyti vaisių ar liesą jogurtą pavakariams. Kitą savaitę nutark, kuriuo metu leisi sau dar vieną papildomą kalorijų tašką (100 kcal). Taip palaipsniui pasiek kalorijų kiekį, kurį pagal skaičiavimus turėtum gauti su maistu svoriui palaikyti.
2. Netikėk, kad su amžiumi storėti normalu. Taip atsitinka, kai kaskart vis mažiau judi, o valgai kaip įprastai. Kad bėgant metams neatsirastų polinkis storėti, įprask prie aktyvaus gyvenimo būdo. Nebūtina užsiimti rimtu sportu. Užteks, jei tiesiog nevengsi progų pavaikščioti, užlipti laiptais, padūkti su vaikais.
3. Sverkis kartą per savaitę iš ryto, nevalgiusi, geriausiai be drabužių. Jei vieną kartą svoris bus puse kilogramo didesnis, tai nieko nereiškia. Gal tiesiog iš vakaro daugiau pavalgei arba yra priešmenstruacinis periodas. Bet jei ir kitą savaitę svoris linkęs didėti, stabtelk: per daug atleidai vadeles. Nelauk, kol svoris padidės aštuoniais ar dešimčia kilogramų, susimąstyk, kas ne taip.
4. Eidama apsipirkti ir toliau rinkis liesus pieno produktus, becukrius gėrimus ,,light”, vartok dirbtinius saldiklius.
5. Ir toliau domėkis sveika mityba, kreipk dėmesį į produktų sudėtį, išbandyk nujus sveikus produktus ir valgius. Pati improvizuok virtuvėje kurdama sveikus patiekalus visai šeimai. Neaukok gražiausių vasaros dienų virdama uogienes. Užteks, kad žiemai užpildysi šaldiklį. Pratink prie dabartinės mitybos visą šeimą. Tegul dešrelės, blyneliai ir visi kiti keptuvėje iščirškinti patiekalai svečiuojasi tavo šeimoje kuo rečiau.
6. Nekeisk valgymo įpročių nei savaitgaliais, nei per atostogas. Gabalėlis gimtadienio torto nepakenks. Bet dažnas piktnaudžiavimas nevertingais kaloringais patiekalais gali vėl padidinti svorį.
7. Nuolat ieškok vis naujų įspūdžių ir įdomios veiklos. Neleisk sau nuobodžiauti, nes tuomet mintyse vėl grįši prie maisto.
Jei lieknėjimo kelias dar ilgas
Kai kurių jūsų antsvoris maratono pradžioje buvo didelis, tad ir dabar dar figūra nėra ideali. Kilogramai nepriaugo per vieną mėnesį, tad ir atsikratyti jų greitai nepavyks. Puiku, jei per pusmetį netekai 10 procentų savo kūno masės. Jei užteks jėgų ir toliau siekti užsibrėžtų tikslų, ateis laikas, kai ir tu savimi būsi patenkinta. Tik nenuleisk rankų ir neieškok stebuklų (jais moterys laiko greitas alinančias dietas).
Jei nepasiduosi, sveikai maitinsiesi ir sportuosi, su kiekviena diena sversi vis mažiau.
Lieknėjimo kabinetų paieška
Kada patartina kreiptis į dietologą?
Jei nesi tikra, kad kasdienė tavo mityba nėra taisyklinga. Valgant mažiau nei anksčiau, reikėtų pagerinti maisto kokybę, kad organizmui nieko nepritrūktų. Teisingai maitintis ir lieknėti sveika. Bet jei tavo suvalgomų kalorijų skaičius sudarytas iš nevertingų kalorijų bombų, per ilgą laiką gali sau ir pakenkti.
Jei, be antsvorio, turi ir kitokių sveikatos problemų arba besistengdama suplonėti prastai jautiesi.
Jei pačios sudaryta dieta yra neefektyvi. Galimos priežastys:
a) nepastebėdama vis dėlto suvartoji per daug kalorijų,
b) dieta yra nepilnavertė, netaisyklingos sudėties,
c) storėji ne vien dėl maisto, bet turi ir kokį nors metabolizmą, neigiamai veikiantį sutrikimą. Tuomet pirmiausia reiktų gydyti jį.
Pritrūksta valios laikytis dietos. Ir vėl dažniausia priežastis neteisingai suprasta lieknėjimo dieta. Lieknėjimas suprantamas kaip kančia valgant beskonį, bekvapį, nemėgstamą maistą. Kai apkrauni save begale draudimų, tokio gyvenimo ilgai neištversi. O galbūt nesugebi pritaikyti sveikos mitybos principų realybėje. Galbūt pasirinkta dieta neatitinka apetito ir gyvenimo būdo.
Prieš dietologo konsultaciją geriausia būtų bent savaitę kuo tiksliau užrašinėti viską, ką suvalgai. Užsirašyk ir visus rūpimus klausimus. Pritaikius dietą pagal individualius poreikius, pomėgius ir gyvenimo stilių, lieknėti tampa ne taip jau ir sunku.
Be to, galima su gydytoju aptarti ir galimybę pradėti gydymą vaistais. Yra vaistų, padedančių išskirti trečdalį su maistu patenkančių riebalų – vartojant jį vis tiek būtina teisingai maitintis, bet taip kiek pagreitinamas lieknėjimo procesas. Greitai ir Lietuvoje dietologai galės skirti pasaulyje pripažintą vaistą, kuris mažina apetitą. Nuo sveikos taisyklingos mitybos ir tada neišsisuksi, bet valios pastangų beveik nebereikės.
Nutukimas – sunki lėtinė liga, bet džiugu, kad visada yra galimybė pasveikti. Reikia tik didelio noro ir optimizmo.
Dietologė Jūratė Lipeikaitė