Greitas maistas

Liekninantys ir storinantys gamimino būdai

Gerai, jei perkate šviežius, kokybiškus produktus. Tačiau nemažiau svarbu ir maisto ruošimo būdas, kokiuose puoduose, kokiu būdu gaminsite patiekalus. Juk kokia nauda iš ekologiškų bulvių, jei jas skrudinsite skrudintuvėje su senu aliejumi…

Sveikiausia virti garuose

Daugiausia naudingų medžiagų išlieka daržoves verdant garuose arba mažame kiekyje vandens. Kai kuriuose puoduose galima gaminti maistą visai be vandens ir riebalų. Daržoves reikėtų lupti ir pjaustyti prieš pat dedant į puodą. Kuo šviežesni vaisiai ir daržovės, tuo daugiau vitaminų juose. Pjaustant, lupant ar tarkuojant dalis vitaminų suyra – jie reaguoja su oru. Šilumai jautriausi tiaminas ir askorbo rūgštis, karotinoidai ir folio rūgštis. Naudingų medžiagų netenkama ir maistui verdant. Todėl reikėtų stengtis, kad maistas būtų gaminamas aukštoje temperatūroje, bet trumpesnį laiką. Vertingiausias maistas išlieka, jei maisto produktai supjaustyti kuo stambiau, o verdami kuo trumpiau. Gana patogu turėti puodą su termometru, kuris parodo maisto temperatūrą.

Net ir pačiu sveikiausiu būdu termiškai apdorojus produktus, juose vitaminų ir mineralų lieka mažiau, todėl žiemą vaikams ir rekomenduojama naudoti maisto papildų.

Beje, kai baigiasi šviežios daržovės ir vaisiai, nebijokite vaikams gaminti šaldytų daržovių, nes jas užšaldant, mineralinės medžiagos išlieka. 

Kodėl riboti keptą maistą

Paklauskite, kas žmonėms skaniausia, dauguma atsakys: skrudintos bulvytės, kepta duona, kepsniai. Kepant ant aliejaus, vyksta jo oksidacija, susidaro kenksmingų medžiagų. Būtent dėl to racione turėtų būti kuo mažiau keptų patiekalų.

 Kaip naudoti riebalus

Aliuminio folijoje, mikrobangų krosnelėje ar specialiuose puoduose maistą įmanoma pagaminti visai be riebalų. Ar lazda neperlenkiama į kitą pusę, ar organizmui nepradės jų trūkti?

Kad vyktų visi gyvybiniai procesai, žmogaus organizmas turi gauti tam tikrą riebalų kiekį. Tačiau yra „sveiki“ ir „nesveiki“ riebalai. Sveiki riebalai bus tie, kurių gausime iš avokado, riešutų, žuvies, taip pat riebalais galima pagardinti jau pagamintą maistą. Pavyzdžiui, šaukštelį sviesto įdėti į košę, keletą lašų aliejaus šliūkštelėti į šviežių morkų sultis, suplakti kokteilį iš šviežių vaisių ir migdolų pieno.

Nesveiki yra kieti gyvulinės kilmės riebalai (lajus, taukai, paukštienos odelė), kaitinami, o ypač keletą kartų, augalinės kilmės aliejai. Jei kepate ant aliejaus, būtinai po to išvalykite keptuvę, nenaudokite prikepusių riebalų kelis kartus. 

Sveikas maistas – sveika šeima

Mokslininkai teigia, kad net 70 procentų lėtinių ligų atsiranda tik dėl to, kad žmonės neteisingai maitinasi. Daugelį jų pradeda kamuoti nutukimas, širdies ir kraujagyslių sistemos ligos, neteisinga mityba gali būti ir vėžio priežastis.

Neveltui tiems, kurie serga lėtinėmis ligomis, gydytojai rekomenduoja laikytis tam tikrų dietų. Sveikas maistas ne tik tirpdo antsvorį, bet ir valo organizmą, stiprina imuninę sistemą. Pakeitus mitybą, dažnai pradingsta ir varginę negalavimai.

Tobulėti niekada nevėlu!  

Konsultavo gydytoja dietologė Daiva Pipiraitė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *