Vasarą save iš naujo pamatai vitrinose, ežero atspindyje ir – kas blogiausia – lieknų draugių kontekste. Kai tenka nusimesti viršutinius drabužius, vėl tampa nebeaišku: kodėl svoris taip greitai auga ir taip lėtai krenta? Skaitykite gydytojos dietologės Jūratės Lipeikaitės patarimus apie teisingą mitybą.
Ar tiesa, kad nėštumo metu priaugti kilogramai ypač sunkiai krenta?
Netiesa, ypač, jei mama maitina krūtimi. Tuomet plonėjama net ir gana gausiai maitinantis, nes pienui pagaminti reikia daug energijos.
Ar tikrai svoriui kristi didelės reikšmės turi produktų derinimas?
Ne. Svarbu ne su kuo ką valgome, o kiek ko valgome iš viso. Derinant produktus kartais pavyksta sulieknėti tik dėl to, kad taip suvalgoma mažiau kalorijų (pavyzdžiui, mėsa valgoma su daržovėmis, o ne su keptomis bulvėmis). Tokie pakitimai iš tiesų sveikintini.
Ar turi įtakos svoriui, kada gerti – prieš valgį, po jo, valgio metu?
Sveikiausia būtų dienai skirtą vandens kiekį įsipilti į plastmasinį butelį ir iš jo visą dieną po truputį siurbčioti. Prieš valgį išgertas vanduo ar arbata slopina alkį, tad kiek padeda sulieknėti. Nevertėtų daug gerti tuoj po valgio.
Kokie saldumynai mažiau kaloringi už šokoladą? Kaip sutramdyti poreikį suvalgyti ko nors saldaus?
Beveik visi saldumynai (išskyrus chalvą ir riebius sviestinio kremo pyragaičius) yra mažiau kaloringi už šokoladą. 100 gramų šokolado yra apie 550 kilokalorijų. Saldumynų poreikį geriau tramdyti vaisiais, želė desertais. Jeigu labai labai norite šokolado, suvalgykite gabalėlį, bet valgykite labai lėtai, pasimėgaudama, o suvalgiusi iš karto užmirškite.
Ar lieknėjant reikia vartoti kokių papildomų vitaminų, mineralų?
Jei nesigriebsite per daug griežtos dietos, per dieną suvartosite bent 1300 kilokalorijų ir valgysite sveikai, mineralų ir vitaminų netrūks. Jei maistas nėra labai kokybiškas, polivitaminų papildai nepakenks (pvz., viena tabletė kas antrą dieną). Geriau vartoti polivitaminus, o ne atskirus virtaminus.
Mano ūgis 162 cm, svoris 65. Kokia dienos kalorijų norma turėtų būti, kad per 6 mėnesius numesčiau 8-10 kilogramų?
Neparašėte, kiek jums metų ir ar nors kiek sportuojate. Jei esate maždaug 30 metų amžiaus, nedirbate daug fizinio darbo, bet kasdien bent pusvalandį vaikštote pėsčiomis, per dieną turėtumėte suvartoti 1200-1300 kcal.
Esu girdėjusi, kad kai kurios arbatos malšina apetitą. Kokias arbatas gerti sveikiausia?
Specialių liekninančių arbatų pirkti nepatariu. Jos brangios, o sveikatos neprideda. Ypatingų alkį malšinančių medžiagų jose nėra, bet neretai būna medžiagų, dirbtinai skatinančių šlapimo išsiskyrimą ar nekokybiškų laisvinančių. Tokios arbatėlės riebalų sudeginti nepadės, o pakenkti gali. Alkį malšina ir lieknėti padeda bet koks nekaloringas gėrimas: vanduo, mėgstamų žolelių arbata, žalioji ir juodoji natūrali arbata. Ypač patartina išgerti prieš valgį. Saikingai gerti sveika įvairias arbatas. Jei nesinori vandens, kasdien galima išgerti puodelį žaliosios arbatos su citrina, puodelį juodosios arbatos ar kavos (su pienu ar be jo), keletą puodelių skirtingų mėgstamų žolelių arbatų. Svarbu nuolat nevartoti vienodų žolelių, bent kas mėnesį keisti kitomis.
Beveik visai atsisakiau saldumynų ir mankštinausi. Per pirmą mėnesį netekau 1 kilogramo, o per antrąjį – net 6. Ar negrįš tie kilogramai su kaupu, jei lieknėju taip greitai?
Jei antsvoris nedidelis, tai iš tiesų lieknėjate per greitai. Jei nutukimas žymus, pavojus mažesnis. Be to, neparašėte, ar laikotės visų lieknėjimo patarimų, ar tik vengiate saldumynų. Jeigu iki lieknėjimo kasdienė mityba buvo idealiai kokybiška, taisyklinga, metabolizmui labai pakenkti neturėjote. Tad jei negrįšite prie ankstesnių mitybos įpročių, svoris neturėtų didėti. Svoris sugrįžta, jei lieknėjama neteisingai maitinantis, laikomasi griežtų nepilnaverčių dietų, o pasiekus norimą rezultatą vėl valgoma kaip iki tol.
Iki nėštumo svėriau 40 kilogramų (ūgis 158 cm). Po gimdymo liko 12 kilogramų. 2 pavyko numesti, bet tik tiek. Mano apetitas labai blogas, galiu nevalgyti visą dieną, mankštinuosi, bet daugiau sulieknėti nepavyksta.
40 kilogramų – tai labai mažas svoris, nereikėtų ir norėti prie jo grįžti. Jei dabar sveriate 50 kilogramų, tai puiku. Jei jaučiatės stora, tai greičiausiai dėl to, kad kūne per mažai raumenų, o jų vietą užima didesnio tūrio riebalai. Imkitės sporto, tvirtėjant raumenims, figūra ir sveikata pasitaisys.
Bandžiau visokiausius lieknėjimo būdus: sportavau, skaičiavau kalorijas, tačiau svoris nekrito. Kokios gali būti priežastys: psichologinės, fiziologinės? Su kuo galėčiau pasikonsultuoti?
Nežinau, ką turėjote mintyse sakydama „visokiausius lieknėjimo būdus”. Sportas ir kalorijos – neatsiejama lieknėjimo dalis, o ne visokiausi būdai. Greičiausiai jūsų lieknėjimo plane buvo spragų: juk mažas kalorijų kiekis dar nereiškia taisyklingos dietos. Gal ko nors trūko maiste, gal metabolizmą pažeidė anksčiau besilaikytos dietos? Visada galite pagalbos kreiptis į dietologą, tuomet lieknėsi nerizikuodama sveikata.
Pradėjusi lieknėti, nutariau užsiimti bodyfleksu. Tačiau po 3 savaičių mečiau, nes pradėjo durti širdį. Galbūt reikėtų rinktis kitą sporto rūšį?
Jei maitinsitės taisyklingai, sunaudosite kalorijų kiek mažiau, nei priklausytų svoriui palaikyti, ir kasdien bent 30 minučių pavaikščiosite greitu žingsniu, lieknėsite ir be bodyflekso. Žinoma, būtų puiku susirasti širdžiai mielą papildomo pasportavimo būdą, kuriuo užsiimdama mėgautumėtės. Tik kad ir ko imtumėtės, pradėkite nuo nedidelių krūvių, kuriuos palaipsniui galėsite pagal savijautą didinti.