kalcis

Skylėti kaulai. Ko bijo coliukės ir rūkalės ir kodėl kartais blogai, kai krenta svoris

Jei žodį osteoporozė išversime paraidžiui iš graikų kalbos, gausime aiškų ligos pavadinimą – skylėtkaulystė (osteon – kaulas, poros – skylė). Osteoporozė dar vadinama kaulų išretėjimu, išakijimu. Dėl daugybės priežasčių tvirti kaulai ima retėti ir lūžta. Manoma, kad osteoporoze serga ar susirgs kas antra moteris ir kas aštuntas vyras.

Labai tyli liga

Ligos būna garsios ir tylios. Garsi liga trenkia žaibu. Vieną dieną esi sveikas, o kitą – jau guli suriestas kokio gripo. Tyli liga nieko nepranešusi atsėlina į gyvenimą, įsitaiso kur nors tamsiame kampe ir laukia savo valandos. O laukdama nepastebimai daro savo juodą darbą. Osteoporozė – labai tyli liga. Paprastai kaulai pradeda retėti nuo 40 metų, tačiau žmogus nejaučia jokių negalavimų. Todėl liga nustatoma tik tada, kai išakijęs kaulas ima ir lūžta.

Kaulai retėja visiems. Tačiau apie trečdaliui moterų jie retėja greičiau. Nė viena nežino, ar ji pateks į tą nelaimingųjų trečdalį. Štai kodėl gydytojai siūlo nelaukti, kol kaulai lūš, o nuo jaunų dienų pradėti jais rūpintis. Labiau domėtis savo kaulais reikėtų toms, kurių mamos ar močiutės patyrė kaulų lūžių būdamos 50 metų ir vyresnės. Mat paveldimas ne tik kaulinio audinio stiprumas, bet ir organizmo savybės pasisavinti kalcį.

Ne visada gerai, kai krenta svoris

Dėl lieknėjimo galvas pametusios moterys nežino, kad krentantis svoris ne visada rodo gerą sveikatą. Gydytojai pataria net ir geriausiai besijaučiančiam žmogui kartą per mėnesį pasisverti. Ir ne tik dėl to, kad sustabdytų augančius kilogramus. Jei maitinatės kaip visada, kūno apimtys visiškai nepasikeitė (kelnės ,,nekabo”, o sijonai ,,nesisukinėja”), bet svoris vis mažėja, eikite pas gydytojus išsitirti kaulų tankio. Galbūt mažėja jūsų kaulų masė.

Kalbant apie osteoporozę, galima pradžiuginti stambaus sudėjimo moteris (ne storules, o tas, apie kurias sakoma ,,augalotos”, ,,tvirtai sudėtos”). Stambių kaulėtų moterų kaulai tvirtesni, kaulų masė – didesnė, todėl ir osteoporozė joms mažiau pavojinga.

Kodėl vėl kentėti turi moterys?

Iš tiesų, moterims gamta atseikėjo nepelnytai daug ligų. Galva susisuktų vardinant vien ginekologines ar krūtų bėdas. Osteoporozė irgi laikoma moteriška liga. Kodėl? Yra kelios priežastys:

Moterys smulkesnės už vyrus, todėl jų kaulai smulkesni.

Moterys daug kalcio atiduoda per nėštumus.

Kaulų retėjimą gali sukelti kai kurių hormonų vartojimas. 

Kaip nustatoma liga

Liūdna, bet dažniausiai ji pastebima jau patekus į ligoninę dėl kaulų lūžių. Tačiau yra tyrimo būdų, kurie įvertina kaulų masę. Vienas metodas – vadinamasis densitometrinis tyrimas – atliekamas specialiu ultragaso aparatu. Kitas būdas – ištirti kaulų tankį rentgenu (paprastai matuojamas kulnakaulio, dilbio arba plaštakos kaulų mineralų tankis). Šiuos tyrimus patariama atlikti moterims, kurios patyrė ankstyvą menopauzę (klimaksas prasidėjo apie 45-uosius metus) ir kurių giminėje būta lūžių dėl osteoporozės. Tirtis siūloma ir smulkaus sudėjimo, žemo ūgio mažai sveriančioms moterims. Šioms coliukės tipo moterims osteoporozė labiausiai pavojinga.

Dažniausiai dėl osteoporozės lūžta stuburo slanksteliai ir šlaunikauliai.

Lieknėjimas ir pienas
Deja, kalcio atsargų negalime sukaupti, nes organizme nuolatos vyksta kalcio apykaita

Gelbėtojas kalcis

Žmonės greitai įsidėmi, ko negalima daryti dėl sveikatos. Visiems aišku, kad nesveika rūkyti, girtuokliauti, valgyti chemikalais nupurkštus vaisius ar pasibaigusio galiojimo mėsą. Daug sunkiau priprasti dėl sveikatos ką nors daryti. Jeigu visi suaugusieji nuo 25 metų kasdien pagalvotų apie kalcį, galbūt osteoporozė pasaulyje kada nors išnyktų. Kai organizme trūksta kalcio, kaulai silpnėja. Kalcio suaugusio žmogaus kauluose yra apie 1-1,5 kg. Būtų paprasta, jei sukauptas kalcis tūnotų kauluose, o mums reikėtų tik papildyti jo atsargas. Deja, kalcio atsargų negalime sukaupti, nes organizme nuolatos vyksta kalcio apykaita. Seni kalcio kristalai suyra ir pasišalina šlapinantis, tuštinantis, o būtiną kalcį organizmas tuomet pasiima iš sandėlio – kaulų (kalcio reikia fermentų veiklai, nerviniams impulsams ir kitiems fiziologiniams procesams).  Todėl kasdien žmogus turi gauti bent 1 g naujo kalcio. Kaip organizmui jo gauti?

Pienas – nuvainikuotas?

Neabejojama, kad puikus kalcio šaltinis yra pienas ir jo produktai (sūris, varškė, jogurtai, kefyras). Tačiau jau kelerius metus pasaulio mokslininkai, tyrinėjantys kalcio pasisavinimą, yra pasiskirstę į dvi stovyklas. Vieni sako, kad kalcio gausime gerdami pieną ir valgydami jo produktus. Kiti siūlo nesižavėti pienu, kaip kalcio šaltiniu. Biochemijos profesorius Leonardas Lukoševičius sako: „Jei galima būtų išvengti osteoporozės geriant daug pieno, būtų labai paprasta. Kyla klausimas, kodėl stambiųjų raguočių kaulai netrupa, nors jie pienu minta tik pirmomis savaitėmis, o paskui ėda žolę? Kodėl nesubyra žmonės, kurie dėl alergijos ar fermentų trūkumo išvis negali vartoti pieno?“ Pasak profesoriaus, ir be pieno aplink pilna kalcio – jo yra visuose žaliuose lapuose (kopūstuose, salotose), riešutuose, vaisiuose. Puikus kalcio šaltinis – žuvų konservai su kaulais.

Kalcis turi ištikimą palydovą – vitaminą D, su juo geriau pasisavinamas. Deja, vitamino D mums, gyvenantiems krašte, kur saulė šviečia tik kelis mėnesius, gerokai trūksta. Kalcį pasisavinti trukdo stresas, nejudrumas, kava, oksalatai (jų yra rabarbaruose, rūgštynėse). Įrodyta, kad fiziškai aktyvių žmonių kaulai gerokai tankesni, nei pasyvių.

Apie osteoporozę:

Pasaulyje kas 30 sekundžių įvyksta kaulų lūžis dėl osteoporozės.

JAV per metus dėl osteoporozės įvyksta apie 1,5 milijonų lūžių.

Kaulų retėjimą stabdo moteriškieji hormonai estrogenai. Jei moters organizme jų pakankamai, mažėja rizika susirgti osteoporoze.

Kalcį pasisavinti trukdo rūgštingumą mažinantys vaistai.

Kritiškiausias kaulų retėjimo laikas – klimaksas. Dėl moteriškųjų hormonų estrogenų stokos kaulų audinys sparčiai retėja.

Estrogenus, kurie tokie svarbūs kaulinei masei susidaryti, užmuša nikotinas. Todėl rūkančioms moterims kyla didesnė rizika susirgti osteoporoze.

Parengė Ūla Andrijauskaitė

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *