Ilgimės saulės ir šilumos, tad jūsų dėmesiui – pokalbis su Asta Černe, sukūrusia „Saulėtą virtuvę“. Asta yra 6 metų Jorio mama.
Kartą prieš 14 metų
Pagal įgytą išsilavinimą, esu marketingo specialistė. Tinklaraštį „Saulėta virtuvė“ pradėjau rašyti studijų pradžioje – šiandien jis skaičiuoja daugiau nei keturiolika metų.
Pirmuosius kulinarinius bandymus prisimenu tik iš gana vėlyvos paauglystės. Maisto gaminimas į mano gyvenimą atėjo drauge su mitybos sutrikimais. Ilgainiui maisto gaminimas buvo mano sveikimo kelias. Štai todėl, suprasdama, kiek daug skirtingų emocijų gali suteikti maistas, savo tinklaraštį pavadinau „Saulėta virtuve“. Noriu palinkėti kiekvienam ir sau pačiai, kad santykis su maistu būtų taikus, draugiškas, kad laikas virtuvėje dovanotų saulėtas emocijas.
Nors daugybę metų tinklaraščio rašymas man buvo tik malonus laisvalaikio užsiėmimas, pastaruosius kiek daugiau nei penkerius metus tai yra mano pagrindinė veikla. Esu kulinarinio turinio kūrėja, receptų knygų autorė, maisto fotografė, dirbu su prekių ženklų komunikacija socialiniuose tinkluose. Galiu drąsiai sakyti, jog visos šiandienės mano veiklos užaugo iš mano pomėgio dalintis receptais ir fotografuoti maistą, mano darbas yra mano rašomo maisto tinklaraščio tęsinys.
Nuo subtilaus torto iki ūkiško patiekalo
Per keturiolika metų „Saulėta virtuvė“ ne kartą keitėsi – manau, tai neišvengiama, kai kalbame apie asmeninį tinklaraštį, kuris yra žmogaus atspindys. Iš pradžių tinklaraštis buvo skirtas saldumynų receptams, tačiau ilgainiui jame atsirado daugiau balanso – tiek saldžių, tiek nesaldžių patiekalų receptų, tiek sudėtingesnių, tiek visai paprastų. Dalinuosi receptais, tinkančiais visai šeimai: nuo sriubų iki tortų, nuo ūkiškų patiekalų ir pasaulio virtuvių receptų.
Tai, kas per visą šį laiką nepasikeitė, yra mano požiūris į maistą. Tinklaraščio skaitytojus raginu gaminti su meile ir mėgautis maistu, nelaukti ypatingų progų, o susikurti skanias patirtis čia ir dabar.
Dar palyginti neseniai tinklaraštyje šalia receptų vietą atrado ir kelionių rubrika. Esu didelė kelionių, kalnų ir žygių entuziastė, tad mielai dalinuosi fotoreportažais, rekomendacijomis, įspūdžiais. Šie pasidalinimai, viena vertus, yra lyg mano asmeninis kelionių dienoraštis, kita vertus, žinau, kad įkvėpė jau ne vieną žmogų leistis tais pačiais keliais, o tai be galo džiugina!
Vaikai – nuoširdžiausi kritikai
Sūnus ragauja daugumą patiekalų. Man atrodo, kad vaikai – patys nuoširdžiausi kritikai. Kita vertus, kartais jie labai greiti kritikuoti – dar prieš paragaujant juos gali atbaidyti spalva, tekstūra ar koks kitas patiekalo niuansas. Mes šeimoje stengiamės susitarti, kad paragauti – būtina, o paragavus jau galima atsirinkti, kas patinka ir kas nepatinka.
Esu daug kartų pastebėjusi, kad ragauti ir valgyti daug smagiau tada, kai vaikas įtraukiamas į maisto planavimą ar maisto gamybos procesą. Stengiamės tai išnaudoti kuo dažniau.
Jau labai ilgą laiką Jorio mėgstamiausias patiekalas yra virti varškėčiai. Į mėgstamiausių sąrašą tikrai patektų ir įvairūs mėsos kukuliukai, lietiniai blynai, varškės apkepas, bulvių plokštainis, virtų bulvių blynai (vadiname juos bulviniečiais), dabar jis pamėgo ir įvairias tirštas sriubas. Paskutinė, kurią labai išgyrė ir dar prašė pakartoti, – perlinių kruopų ir šamo plėšiko sriuba.
Nėra blogo maisto
Laikausi nuomonės, kad nėra blogo maisto, svarbiausia – saikas ir balansas. Mūsų namuose visada buvo ir yra valgomas įvairus maistas: pusryčiams, pietums, vakarienei. Visada stengiuosi ir raginu jo paragauti kuo įvairesnio, kalbame su sūnumi apie tai, kad net jei kažkas ir atrodė neskanu anksčiau, šiandien gal bus vėl skanu? Kalbant apie saldumynus, niekada jų nedemonizavome. Tiesą sakant, jau per pirmą savo gimtadienį sūnus paragavo keksiuko. Turime susitarimą, kad per dieną galima suvalgyti vieną desertą, bet ir šiam susitarimui kartais taikome išimtį. Užvis svarbiausia man atrodo kurti ir palaikyti taikų santykį su maistu, vengiant bet kokių kraštutinumų, ugdant natūralų alkio ir sotumo jausmą. Tikiu, kad įvairus, subalansuotas, skanus maistas turi būti visapusiškas džiaugsmas, noriu šį tikėjimą perduoti ir sūnui.
Iš kur tie receptai
Įkvėpimo rašymui, receptų gamybai, fotografavimui, filmavimui ieškau visur: kelionėse, gamtoje, knygose, filmuose, vaikystės prisiminimuose, parduotuvės akcijų leidinukuose, šaldytuvo turinyje, metų laikuose ir sezonuose, pokalbiuose su skaitytojais. Galų gale internetas bei socialiniai tinklai yra pilni įvairiausių receptų, mes nuolat esame apsupti įvairaus turinio. Būna, kad pastebėjusi patinkantį receptą, atkartoju jį savo virtuvėje ar pakoreguoju ir pritaikau mūsų šeimos skoniui.
Dirbu iš namų. Gaminu savo virtuvėje, fotografuoju savo darbo kambaryje-fotostudijoje, nuotraukas ir vaizdo medžiagą retušuoju, tekstus rašau prie savo jaukaus darbo stalo. Asmeniškai man sklandiems darbams yra būtina tvarkinga ir jauki aplinka, tad stengiuosi tokią susikurti ir palaikyti.
Asta dalinasi mėgstamais Jorio receptais.
VIRTI VARŠKĖTUKAI
3–4 porcijos
Paruošite per 30 min.
Reikės:
360 g varškės (9 proc.)
2 kiaušinių
1 stiklinės (140 g) miltų
2–3 v. š. cukraus
1 a. š. vanilinio cukraus
žiupsnio druskos
Patiekimui: sviesto, cukraus.
- Dubenyje gerai išsukite varškę su kiaušiniais. Suberkite miltus, cukrų, vanilinį cukrų, druską ir išminkykite minkštą tešlą. Jei ji labai lipni, įberkite dar šaukštą kitą miltų. Tešlą padalykite į kelias dalis, iš jų ant miltuoto stalviršio rankomis suformuokite volelius ir supjaustykite nedideliais gabalėliais.
- Užvirkite pusę nedidelio puodo pasūdyto vandens, į jį dėkite porciją varškėtukų (tiek, kad virdami nesiliestų ir nesukibtų). Kai jie iškils į paviršių, pavirkite dar 2–4 min. (mažesnius – trumpiau, didesnius – ilgiau), tada išgriebkite kiaurasamčiu, nuvarvinkite ir patiekite su gabalėliu sviesto ir šaukšteliu cukraus arba kitokiais mėgstamais priedais.
- Lygiai taip pat porcijomis išvirkite ir likusius varškėtukus.
BULVIŲ IR VARŠKĖS BLYNAI
4–5 porcijos
Paruošite per 40 min.
Reikės:
Blynams:
500 g virtų bulvių
2 pakuočių (360 g) varškės (9 proc.)
2 kiaušinių
1 a. š. druskos
½ a. š. grūstų juodųjų pipirų
½ stiklinės (70 g) miltų
aliejaus (kepti)
Padažui:
1 didelio svogūno
100 g šaltai rūkytos šoninės
½ stiklinės (125 ml) riebios grietinėlės
ryšelio krapų
Patiekimui: riebios grietinės, svogūnų laiškų.
- Virtas bulves sutrinkite grūstuvu. Sumaišykite su varške ir kiaušiniais. Įmaišykite druską, pipirus ir miltus.
- Semkite po kupiną šaukštą masės ir tarp delnų formuokite apvalius blynelius.
- Keptuvėje virš vidutinės ugnies įkaitinkite šlakelį aliejaus. Kepkite blynelius po kelias minutes iš abiejų pusių, kol išorėje gardžiai apskrus, o viduje bus iškepę.
- Kol blyneliai kepa, paruoškite padažą. Į įkaitintą keptuvę su šlakeliu aliejaus suberkite kubeliais supjaustytą svogūną ir šoninę. Kepkite, kol svogūnai suminkštės ir šoninė apskrus. Apliekite grietinėle ir dar trumpai pakaitinkite. Pagardinkite smulkintais krapais.
- Blynelius patiekite su grietine ir šoninės-grietinėlės padažu. Apiberkite saujele smulkintų svogūnų laiškų.
SULTINGI VIŠTIENOS KUKULIUKAI
4–5 porcijos
Paruošite per 45 min.
Reikės:
Kukuliukams:
400 g smulkintos vištos šlaunelių mėsos
1 mažo kiaušinio
100 g rikotos sūrio (arba varškės)
1 mažo svogūno
2 skiltelių česnako
ryšelio petražolių
½ stiklinės (60 g) džiūvėsėlių
¼ stiklinės (62 g) pieno
2 a. š. prieskonių mišinio vištienai
Padažui:
2 v. š. sviesto
2 skiltelių česnako
50 g šaltai rūkytos šoninės
1 stiklinės (250 g) riebios grietinėlės
½ a. š. druskos
½ b. š. šviežiai grūstų juodųjų pipirų
100 g tarkuoto kietojo sūrio
100 g špinatų lapelių
Patiekimui: bulvių košės.
- Iškepkite kukuliukus. Orkaitę įkaitinkite iki 230°C temperatūros (kaitinimas iš viršaus ir apačios). Kepimo skardą išklokite kepimo popieriumi.
- Dideliame dubenyje sumaišykite smukintą vištos šlaunelių mėsą, kiaušinį, rikotą, labai smulkiai kapotą svogūną ir česnako skilteles, smulkintas petražoles, džiūvėsėlius, pieną ir vištienos prieskonius. Palikite masę pastovėti 10–15 minučių, kol džiūvėsėliai išbrinks.
- Semkite po šaukštą masės ir tarp drėgnų delnų formuokite minkštus apvalius kamuoliukus. Išdėliokite ant kepimo popieriumi išklotos skardos. Turėtumėte gauti apie 20–22 kukuliukus.
- Kepkite įkaitintoje orkaitėje apie 15–17 minučių, kol kukuliukai ims gražiai rusti.
- Kol kukuliukai kepa, paruoškite padažą. Keptuvėje virš vidutinio dydžio ugnies ištirpinkite sviestą. Suberkite smulkiai kapotą česnaką ir nedideliais gabalėliais pjaustytą šoninę. Kepkite, kartais pamaišydami, apie minutę, kol česnakas paskleis gardų aromatą.
- Supilkite grietinėlę, pagardinkite druska ir pipirais. Pavirkite kelias minutes.
- Suberkite smulkiai tarkuotą kietąjį sūrį ir maišydami pakaitinkite, kol jis išsilydys.
- Galų gale suberkite smulkintus špinatų lapelius ir maišydami pakaitinkite dar minutę, kol špinatai suminkštės ir sukris.
- Patiekite vištienos kukuliukus su grietinėlės padažu ir bulvių koše. Valgykite nedelsdami.
VARŠKĖS SPURGOS
Apie 30 nedidelių spurgų
Paruošite per 1 val.
Reikės:
180 g varškės (9 proc.)
2 didelių kiaušinių
½ stiklinės (125 g) riebios (30–40 proc.) grietinės
¾ stiklinės (150 g) cukraus
2 ½ stiklinės (350 g) miltų
½ a. š. sodos
aliejaus virti
miltelinio cukraus apibarstyti
- Didesniame dubenyje sumaišykite varškę, kiaušinius, grietinę ir cukrų. Kitame – miltus su soda. Mišinį suberkite į varškės masę ir išmaišykite tirštą, lipnią tešlą.
- Į puodą įpilkite aliejaus (tiek, kad virdamos spurgos galėtų laisvai plaukioti ir neliestų dugno) ir įkaitinkite ant vidutinės kaitros iki 180°C temperatūros. Jei neturite termometro, ar jau galima virti spurgas, tikrinkite taip: įmeskite į aliejų mažą gabalėlį duonos – jei aplink jį kyla burbuliukai ir duona lėtai skrunda, aliejus yra tinkamos temperatūros. Jei burbuliukai nekyla, reikia kaitinti toliau. Jei duona iškart dega – aliejus per karštas. Kai aliejus įkais iki tinkamos temperatūros, kaitrą sumažinkite iki silpnos.
- Kabinkite po šaukštą tešlos, drėgnais delnais suformuokite nedideles apvalias spurgas ir po kelias, kad virdamos nesiliestų, dėkite į verdantį aliejų.
- Virkite vis apversdami, kol spurgos gražiai apskrus iš visų pusių. Tikslus virimo laikas priklauso nuo spurgų dydžio ir aliejaus temperatūros. Galite išgriebti vieną spurgą, perlaužti perpus ir patikrinti, ar jau išvirė.
- Spurgas kiaurasamčiu išgriebkite iš aliejaus ir sudėkite į popieriniais rankšluosčiais išklotą lėkštę, kad susigertų riebalų perteklius. Nusausintas spurgas apibarstykite milteliniu cukrumi.