Individualus mitybos planas

Geriausia po gimdymo svorį mesti pagal individualų mitybos planą

Daugybė jaunų moterų labai nerimauja dėl po gimdymo nenukritusių kilogramų. Ką rekomenduojama daryti ir kaip maitintis po gimdymo, kad svoris taptų normalus?

Kuo skiriasi maitinančios krūtimi ir nemaitinančios moters mityba?

Po gimdymo rekomenduojama visavertė, arba sveikam žmogui skirta, mityba. Jei sveikas žmogus per parą turėtų gauti vidutiniškai 2200 kcal, tai kūdikį maitinanti moteris po gimdymo papildomai turėtų gauti 500 kcal (jeigu ji maitina iki 6 mėn.). Jeigu net moteris ir nemaitina krūtimi, jai vis tiek tai papildomai rekomenduojama 200–300 kcal, kartais – iki 400 kcal. Papildomos kalorijos reikalingos tam, kad greičiau būtų atkurtos organizmo funkcijos po gimdymo. Papildomos 300-400 kcal reikalingos vidutiniškai iki 6 mėnesių.

Paprastai nėštumo metu sveika moteris, jeigu prieš tai jos kūno masės indeksas buvo normalus, vidutiniškai priauga 10–12,5 kg, turinčios viršsvorį – apie 9 kg, o jei prieš nėštumą buvęs mitybos nepakankamumas, tai – maždaug 13,5 kg.

Kas sudaro visavertę pagimdžiusios moters mitybą?

Tai 2200 kcal per parą, kurias paprastai sudaro 10-12 proc. baltymų, 30-35 proc. riebalų, iš kurių daugiau kaip 2/3 augalinės kilmės, ir 50-60 proc. angliavandenių. Angliavandeniai yra pagrindinis energijos šaltinis. Jų turėtume gauti iš grūdinių produktų, makaronų, bulvių, vaisių ir daržovių. Jokiu būdu – ne saldumynai!

Kokie papildomi vitaminai ir kiti mikroelementai būtini maitinančiai moteriai?

Moteris, savo kūdikį maitinanti krūtimi (iki 6 mėnesių), papildomai prie suderintos mitybos turėtų gauti įvairių mikro- ir makroelementų. Daugeliu atvejų motinos mityba neturi įtakos pieno sudėčiai. Kalcio, fosforo, magnio, cinko kiekis motinos piene nepriklauso nuo jos maisto. Tačiau seleno, folio rūgšties koncentracija priklauso nuo mamos mitybos. Dažniausiai rekomenduojamas padidintas B grupės vitaminų kiekis: B1, B6, B12. Jeigu moteris maitina kūdikį, aišku, jos turimos kalcio atsargos senka, tad ji turėtų gauti pakankamai kalcio. Paprastai sveikai moteriai rekomenduojamas paros kalcio kiekis yra 1000 mg, arba 1 gramas. Vidutiniškai po gimdymo moteris turėtų gauti 1200–1300 mg: su maisto produktais, jei toleruoja bei vartoja juos, arba su elementinio kalcio papildu. Aišku, labai reikalinga folio rūgštis, kurios gaunama vartojant mėsos produktus, šviežius vaisius ir daržoves. Nepaisant to, kad laktacijos metu moteris vartoja įvairų maistą: gauna riebalų, baltymų, angliavandenių, papildomai reikėtų vartoti atitinkamų papildų.

Ką daryti, jei žindanti moteris nevalgo mėsos?

Jei moteris vegetarė ir nevalgo mėsos, papildomai reikėtų vartoti ne įprastas papildų ir vitaminų, kurie siūlomi vaistinėse ir tenkinantys paros poreikį, dozes, bet didesnes. Reikėtų kreiptis į gydytoją, kad sudarytų individualų planą, kokių papildomų vitaminų, mikroelementų reikia ir kokios dozės vartotinos.

Individualus mitybos planas
Kai mama nebemaitina kūdikio, bet jos svoris nenukrito, jį reikėtų koreguoti sudarant individualų mitybos planą

Jei svoris net ir maitinant kūdikį nenukrito, ar būtina dieta? Ar galima dietos laikytis žindant?

Kai mama nebemaitina kūdikio, bet jos svoris nenukrito, jį reikėtų koreguoti sudarant individualų mitybos planą. Jei po gimdymo mama fiziškai aktyvi ir laikosi suderintos mitybos principų, tai dėl svorio tikrai neturėtų kilti problemų. Dažniausiai natūraliai pavyksta atsikratyti viršsvorio maitinant kūdikį krūtimi iki 6 mėnesių. Nustatyta, kad tokia mama per savaitę netenka apie 0,3-0,5 kg svorio, jis sumažėja iki normalaus ar idealaus vidutiniškai per 14 savaičių. Kad nereikėtų papildomų priemonių, naudingiau maitinti krūtimi mažylį. Tačiau išskirtiniais atvejais, jei antsvoris ar nutukimas buvo nustatytas iki nėštumo, o nėštumo metu svoris dar labiau padidėjo, net ir žindyvėms gali būti siūlomas individualus mitybos planas.

Ar maitinančios moters mityba priklauso nuo kraujo grupių?

Maitinanti moteris turėtų gauti visaverčio maisto, nesvarbu, kokia jos kraujo grupė. Kraujo grupė turi įtakos kitiems žmogaus organizmo dalykams, bet ne mitybai ir maisto produktams.

Kaip sudaroma individuali dieta, jei moteris kreipiasi į dietologijos ar lieknėjimo kabinetus?

Ištiriama pacientės sveikata, surenkami antropometriniai duomenys, nustatomas kūno masės indeksas, išsiaiškinama kokiomis lėtinėmis ligomis serga, įvertinama lipidų, baltymų apykaita. Išsiaiškinama, kokius produktus toleruoja ar ne. Kai kurios moterys dėl fermentų stokos ar įvairių alerginių reakcijų netoleruoja grūdinių, jūros produktų, pieno. Atsižvelgiant į minėtus veiksnius, parenkamas individualus mitybos planas ir pagal pageidavimą (per kiek laiko ir kokį įsivaizduoja idealą). Specialistai tik rekomenduoja atitinkamą dietą – nuo moters motyvacijos ir noro priklauso visi rezultatai. Rekomenduojama svorį mažinti pamažu: po 2–3 kg per mėnesį, bet ne daugiau, kad medžiagų apykaita būtų tolygesnė. Neįmanoma per mėnesį ar per du atsikratyti 10–20 kg, nes tai nesveika organizmui, širdies, smegenų, kepenų veiklai ir pan.

Ką daryti, jei moteriai kasdien norisi saldumynų?

Saikingai vartoti. Pavyzdžiui, šokolade yra būtinų medžiagų imuninei sistemai, nervų sistemai ir kitoms funkcijoms palaikyti. Paprastai rekomenduojame vartoti kuo įvairesnį maistą. Svarbu, kad moteris maždaug tuo pačiu metu valgytų pusryčius, pietus, vakarienę ir 1–3 kartus užkandžiautų. Tuomet tolygiau sunaudojamos kalorijos. Nesvarbu, ar moteris suvalgys 2000 ar 2500 kcal, jei ji daug juda ar sportuoja, kalorijos per dieną pasiskirstys tolygiai, nekils problemų dėl didėjančio svoriu.

Ką sveikiausia gerti maitinant krūtimi?

Natūralų vandenį, sultis, kefyrą. Paprastai sveikas žmogus per parą turėtų suvartoti 1,5 l skysčių (iš viso su sriubomis ir pan.), o žindanti moteris – daugiau. Patariama gerti tuos skysčius, kuriuos moteris mėgsta.

Kiek galima gerti kavos?

Po gimdymo kūdikį maitinančioms krūtimi motinoms galima išgerti ne daugiau kaip 2 puodelius kavos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *