Lieknėjimo klaidos

Beprotiškiausi lieknėjimo būdai ir dažniausios klaidos

Dietų mados

1087 metais Anglijos karalius Viljamas Užkariautojas sustorėjo tiek, kad nebegalėjo joti ant žirgo. Kad numestų kiek svorio, jis gulėjo lovoje, gėrė daug alkoholio ir visiškai nieko nevalgė. Nors šiuo metu toks lieknėjimo būdas kelia šypseną, jis buvo sėkmingas Viljamui – iš istorijos žinome, kad jis mirė tais pačiais metais dėl sužeidimų nukritęs nuo arklio – taigi jis galėjo joti! Manau, jo „lieknėjimo metodas“ tuo metu neišpopuliarėjo tik todėl, kad tais laikais antsvoris ir nutukimas buvo visiškai neaktualūs. Praėjus beveik 800 metų nuo minėto istorinio įvykio, XIX amžiaus pradžioje, svorio didėjimas tapo vis aktualesne problema, tuo metu pradėjo rastis įvairių dietų, mitybos planų ir metodų, kai kurie jų žmonių bandomi ir populiarūs iki šiol, nors ir nebuvo įrodytas jų veiksmingumas.

Dietų srityje, kaip ir daugelyje kitų sričių, būna net mados. Štai prieš kelerius metus labai populiaru buvo maisto produktų derinimas: mėsos negalima valgyti su bulvėmis ar duona ir pan. Ši teorija, neturinti jokio mokslinio pagrindo ir naudos sveikatai, kai kuriems žmonėms sukėlė daug nepatogumų, laimei, jau nebėra „madinga“. Vėliau buvo nauja teorija – mityba pagal kraujo grupę. Kaip ir produktų derinimo teorija, ši dieta neturi mokslinio pagrindo, neįrodyta jos nauda sveikatai, buvo kritikuojama dar ir dėl savo ribotumo – kraujo grupių yra daug, o atsižvelgiama tik į keturias – pagal ABO sistemą.

Lieknėjimas su dietologu
Mažiau 1200 kcal per dieną dieta moterims ir 1600 kcal vyrams yra nerekomenduojama

Mažiau 1000 kcal per dieną dieta

Norint, kad svoris mažėtų, reikia suvartoti mažiau kalorijų nei jų išeikvojama. Paprasta taisyklė, bet čia irgi svarbu nepersistengti. Mažiau 1200 kcal per dieną dieta moterims ir 1600 kcal vyrams yra nerekomenduojama. Mažiau vartojant, lėtėja medžiagų apykaita, riebalų masė beveik nemažėja, mažėja raumenų masė, retėja kaulai. Be to, maistas būna nevisavertis, dėl to padaroma žala sveikatai. Per didelis maisto apribojimas skatina persivalgymus, dėl kurių svoris vėl didėja.

Valgant mažiau kaip 1000 kcal per dieną svoris mažėja, net jei valgomas bet koks maistas – saldumynai, riebus maistas. Taip valgydami neišvengsite blogos savijautos – vargins nuolatinės mintys apie maistą, alkis, atsiranda stiprus noras valgyti tam tikrus produktus, būna silpna, svaigsta galva.

Nevalgau po 6 valandų vakaro

Teorija, sukurta bandant apgauti organizmą. Juk daugelio šiuolaikinių žmonių bėda yra didelis maisto kiekis suvalgomas vakare. Taigi, teoriškai, jei būtų galima susilaikyti vakare nuo persivalgymo, svoris mažėtų. Praktiškai, jei nėra normalaus valgymo režimo dienos metu, susilaikyti nuo persivalgymo vakare yra neįmanoma. Tokia jau žmogaus fiziologija.

Paskutinis valgymas turėtų būti 2-3 valandos iki miego. Taigi 18 valanda vakarienei – per anksti, nebent miegoti einama 20-21 valandą.

Grikių, kopūstų ir paprikų ar kitų produktų dieta

Kaip ir kitos dietos veiksmingos pradžioje: kadangi valgomi nekaloringi produktai, jų suvalgoma mažiau (nes vienodas maistas greitai atsibosta), taigi svoris mažėja. Taip maitintis nerekomenduojama ilgiau kaip 5 dienas.

Paskutinis valgymas turėtų būti 2-3 valandos iki miego. Taigi 18 valanda vakarienei – per anksti, nebent miegoti einama 20-21 valandą

Ar galima sulieknėti išsiplovus žarnyną vandeniu

Pasisvėrus prieš ir po – skirtumas tikrai bus. Jei matuoti riebalų kiekį kūne – skirtumo nebus jokio. Išplovus žarnyną pašalinamas tiesiog žarnų turinys ir žarnyne gyvenančios bakterijos, kurių yra ne taip ir mažai – iki 3 kg! Šios bakterijos yra be galo svarbios mūsų sveikatai, todėl jų netekimas ar sudėties pasikeitimas atsiliepia sveikatai – gali atsirasti pilvo pūtimas, viduriavimas, maisto netoleravimas. Nekalbant jau apie tai, kad procedūra yra nemaloni.

Pabadavimas, norint sulieknėti

Be abejo, svoris badaujant mažėja. Pradžioje sparčiau – netenkama iki kelių kilogramų per savaitę, vėliau sulėtėja. Po 3-4 badavimo dienų sulėtėja medžiagų apykaita, o jei badaujama ne pirmą kartą – tai įvyksta greičiau.

Badaujant organizmui maisto atsargas yra lengviau pasiimti iš raumenų nei riebalų, todėl ardomi raumenys, jų masė mažėja, netenkama daug skysčių, net jei geriama pakankamai, dėl to svoris sparčiai mažėja. Riebalų kiekis iš pradžių nemažėja, vėliau jie pradedami naudoti kaip energijos šaltinis. Dėl greito svorio mažėjimo pradžioje badavimas buvo taikomas nutukimui gydyti, bet šiuo metu jis ne tik nerekomenduojamas bet ir griežtai draudžiamas.

Liekninamieji preparatai

Deja, kad ir ką žadėtų reklama, nėra tokio preparato, kuris mažintų svorį nekeičiant gyvenimo būdo. Net ir receptiniai vaistai, kurie pasižymi stipresniu poveikiu nei reklamuojami preparatai lieknėjimui, nėra veiksmingi be gyvenimo būdo keitimo.

Dieta, kaip specialaus maitinimosi režimo ir tam tikrų produktų parinkimas, rekomenduojama žmonėms, sergantiems tam tikromis ligomis. Vienokia dieta būtų žmogui, sergančiam cukriniu diabetu, kitokia – sergančiam arterine hipertenzija, dar kitokia – sveikam žmogui. Net nutukusiems žmonėms dietos yra skirtingos – priklausomai nuo priežasties, sukėlusios nutukimą. Taigi universalios ar „idealios“ dietos negali būti.

Tačiau bendri reikalavimai bet kuriai dietai galėtų būti tokie:

Ji nepavojinga sveikatai. Organizmas turi būti aprūpinamas visomis reikalingomis medžiagomis, iš mitybos neišbraukiami jokie produktai.

Realus tikslas – netinka principas: „Kuo daugiau kilogramų per kuo trumpesnį laiką“

Ji tinka kasdienybei – nėra jokių ritualų, specialių brangių produktų ir pan.

Turi mokomąjį poveikį – pasiekus rezultatą, aišku, kaip toliau maitintis.

Apsaugo nuo „civilizacijos“ ligų – t.y.  organizmas aprūpinamas visomis reikalingomis medžiagomis, netrūksta antioksidantų, maistinių skaidulų, ribojamas sočiųjų riebalų kiekis.

Ji nėra kankinanti – nesukelia alkio jausmo, silpnumo, pykinimo ir pan.

Konsultavo gydytoja dietologė Aušra Jauniškytė-Ingelevičienė, www.ivalgymas.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *