Vanduo lieknina

Greitai išgersime nenusakomus kiekius skysčių, todėl verta žinoti, ką, kaip ir su kuo gerti

Greitai visus aplinkui apims troškulio kančios. Pagrindiniu stalo aksesuaru tiek namie, tiek darbe taps vandens gertuvė. Vasarą išgeriame nenusakomus kiekius skysčių, todėl verta žinoti, ką, kaip ir su kuo gerti.

Karšta? Dingo apetitas…

Visi vasarą prakaituojame gerokai labiau negu kitu metų laiku. Dėl to daugiau ir dažniau norisi gerti nei valgyti. Karštą dieną sumažėja net ir labiausiai mėgstančių pavalgyti žmonių apetitas. Tad ir nesistenkite intensyviai maitintis, pats organizmas diktuoja, ko jam šiuo metu labiau reikia. Pietų racioną pakeiskite iš esmės. Tegul mėsos kepsnius pakeičia lengvos sriubos ir salotos. Karštomis dienomis norisi skystesnio maisto, ypač uogų, vaisių, daržovių. Jei valgysite daugiau jogurto, uogų, vaisių ir daržovių (produktų, kurie nėra sprangūs ir kieti), mažiau norėsite gerti. Persivalgymas sukelia troškulį.

Ką gerti karštą dieną

Ką gerti vaikams. Vaikams iki 2 metukų karštą dieną pasiūlykite atsigerti kuo nesaldesnių, jei įmanoma, šviežių, ką tik išspaustų sulčių (saldžios sultys didina troškulį). Mažiems vaikams netinka suaugusiems skirtos konservuotos sultys (nepriklausomai nuo jų konservavimo būdo), nektarai ar jų gėrimai.

Kelionėse. Kelionėje, gamtoje troškulį gerai malšina nesaldinta arba vos pasaldinta silpna žalioji arba juodoji arbata. Prieš gerdami arbatą atvėsinkite, įdėkite citrinos griežinėlių ar ar paskaninkite spanguolių sultimis.

Mineralinis be gazo. Tobulas troškulio malšintojas – mineralinis vanduo be angliarūgštės. Jis ir sveikiausias. Jei mineralinis su angliarūgšte, prieš gerdami įsipilkite į stiklinę ir gerai išmaišykite, kad sumažėtų burbuliukų.

Skiestos sultys. Išbandykite natūralias juodųjų ir raudonųjų arba baltųjų (geltonųjų) serbentų sultis santykiu 4:1. Šį mišinį dar paskaninus aviečių sultimis gaunamas puikaus aromato ir skonio labai sveikas gėrimas. Neišgertų sulčių nepalikite ilgam stovėti stiklinėje ar puodelyje – jos greitai rūgsta. Natūralių sulčių nepakeičia jokie gėrimai, pagaminti su sultimis.

Beržų sula. Sveika gerti neprarūgusią beržų ir klevų sulą. Joje yra fruktozės, gliukozės, obuolių rūgšties, kvapiųjų ir mineralinių medžiagų, vitaminų. Ji ne tik mažina troškulį, bet ir gaivina, lengvai tonizuoja bei žadina apetitą.

Vaisinės arbatos. Vasarą įprastas vaisines ar žolelių arbatas gerkite atšaldytas. Tai puikiai troškulį malšinantis gėrimas. Arbatų vienkartinio naudojimo pakelį palaikykite puodelyje šilto vandens. Arba užplikykite ir palaukite, kol atvės. Į tokią arbatą galima pridėti ledukų.

Sultys ar vaisiai? Ar sveikiau išgerti stiklinę natūralių ką tik išspaustų sulčių, ar suvalgyti vaisių (pavyzdžiui, ar geriau stiklinė apelsinų sulčių, ar pora tikrų apelsinų)? Valgyti vandeningus, daug sulčių turinčius vaisius ir uogas naudingiau nei gerti jų sultis, nes valgant vaisius į organizmą pakliūva labai reikalingos narvelienos, kuri padeda virškinamajam traktui, pagyvina žarnų judesius.

Gazuotas vanduo. Nereikia bijoti ir prisotinto anglies dvideginiu vandens. Įpylus vaisių arba uogų sirupo, gazuotas vanduo įgauna malonų skonį ir kvapą. Tačiau anglies dvideginis sudirgina skrandžio gleivinę ir suaktyvina sekrecinių liaukų veiklą, todėl kai kuriuos žmones ima graužti rėmuo, jie pradeda raugėti. Be to, anglies dvideginis, patekęs į skrandį ir žarnyną, išpučia juos, spaudžia – pakelia diafragmą ir apsunkina širdies darbą bei kvėpavimą, ypač priešmokyklinio amžiaus vaikams. Gazuoto vandens nereikėtų gerti sergantiems skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige, gastritu, esant padidėjusiam rūgštingumui, linkusiems greitai viduriuoti, sergantiems cukralige, širdies-kraujagyslių ligomis ir linkusiems tukti.

sultys
Sveikatos nepagerins saldūs (nesvarbu, kuo būtų pasaldintas gėrimas), kvapūs, spalvingi gėrimai

Ko nereikėtų gerti?

Šiltą vasaros dieną, nesvarbu ar esate sušilę, ar ne, negerkite labai šaltų gėrimų, nes galite susirgti faringitu. Be to, šalti gėrimai troškulį malšina blogiau negu kambario temperatūros (20–22°C) ir šiltėlesni gėrimai.

Nepirkite ir negerkite bet kokių abejotino ar neįprasto skonio gėrimų.

Sveikatos nepagerins saldūs (nesvarbu, kuo būtų pasaldintas gėrimas), kvapūs, spalvingi gėrimai, nes jie troškulio beveik nemalšina, savo verte atsilieka nuo natūralių sulčių bei mineralinio vandens.

Negerkite gėrimų, kurių etiketėse nėra nurodyta, kokie cheminiai ar natūralūs priedai naudoti jiems gaminti. Priedai suteikia kvapą, skonį, spalvą. Patrauklūs, stebuklus žadantys užrašai nepasako, kokios medžiagos naudotos gaminant gėrimą. Ypač reikėtų vengti ryškių, akį rėžiančių spalvotų gėrimų.

Sergantiems bet kokia alergine liga nereikėtų gerti geltonų gėrimų, nes jie dažniau nei kitų spalvų gėrimai gali jautrinti organizmą.

Gastroenterologė Jovilė Vingraitė

Daugiau apie vaikų mitybą www.mamoszurnalas.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *