Šaldytuvas

Žvėriškas alkis vakare ir kiti klausimai dietologui

Šiuo metu lieknėju. Stengiuosi valgyti daugiau varškės, vaisių, tačiau toks maistas man neskanu, nes visada labiausiai mėgau mėsos patiekalus. Ar galiu kaip nors sulieknėti, valgydama mėsą?

Jei mėgstate mėsą, jos atsisakyti nebūtina. Tiesiog nepamirškite, kad net ir valgant mėsą pagrindinę lėkštės dalį turi užimti daržovės, o pačius mėsiškus patiekalus ruoškite sveikiau, beveik be riebalų: orkaitėje (kad mėsa liktų sultingesnė, galite kepti palaistytą citrinos sultimis, įvyniotą į foliją), garuose, virkite vandenyje, troškinkite su kuo mažiau riebalų.

Neprisiverčiu valgyti liesos varškės, nepagardindama jos uogiene. Kokie sveikiausi pagardinimo būdai? Gal geriau barstyti cukrumi?

Galite varškę praskiesti liesu pienu, drąsiai pagal skonį pridėti aspartamo pagrindu pagaminto saldiklio, šviežių ar atšildytų uogų.

Skaičiau, kaip lieknėja Holivudo aktorė Katerina Zeta Džons. Ji nevalgo jokių angliavandenių po 17 valandos. Pakomentuokite, kuo pagrįsta ši dieta, ir ką tuomet reikėtų vakare valgyti?

Kino žvaigždėms jų kūnas ir figūra – svarbiausias pragyvenimo šaltinis, tad nenuostabu, kad iš baimės sustorėti visos jos pasiryžusios bet kokioms kančioms ir valgo be galo mažai. Iš tiesų nėra jokios prasmės vengti angliavandenių po 17 val. Svarbu tik, kad bendras dienos kalorijų kiekis neviršytų adekvataus konkrečiam žmogui, ir kad mityba būtų suderinta, t.y. visų maisto medžiagų būtų suvalgoma būtent tiek, kiek reikia.

Ryte nenoriu valgyti, geriu tik juodą kavą. Skaičiau, kad kava padidina insulino kiekį kraujyje, todėl net geriant be cukraus nuo kavos storėjama. Ar tiesa?

Netiesa.

Kalbama, kad jei per dieną suvartoji mažiau kalorijų, nei reikia (pavyzdžiui 1500 kcal), tai lieknėsi, nepaisant to, kada suvalgysi. Aš suvartoju ne daugiau nei 1500 kcal, 3 kartus per savaitę sportuoju, bet svoris nekrenta. Visą paros maistą suvalgau vakare, grįžusi iš darbo. Tai kuo paremtos tos kalbos apie kalorijas, jei suvalgius vakare jos vis tiek eina į kūną?

Iš tiesų kalorijos – vienas iš svarbiausių veiksnių, lemiančių kūno svorio pokyčius. Vis dėlto, ne vienintelis. Labai svarbu ir tai, kad mityba būtų suderinta, kad joje netrūktų jokių būtinų organizmui maisto medžiagų, ir dienos maisto kiekis būtų padalytas bent jau į tris kartus. Kitu atveju galbūt iš pradžių ir plonėsite, bet kūnas greitai pastebės, kad kažkas čia ne taip, ir įpras saugoti kiekvieną pro burną patenkančią kaloriją.

Kad ir ką daryčiau (sportuočiau, laikyčiausi dietos, vakarais nevalgyčiau) kasmet pasunkėju 300-500 g. Kad ir kaip stengčiausi, sendama sunkėju. Kiek normalu priaugti per metus? Ar yra kokios nors su amžiumi susijusios svorio normos?

Amžius nesveria, todėl priaugti svorio senstant nėra normalu. Tačiau senstant medžiagų apykaita linkusi lėtėti, tad norint išvengti sustorėjimo, kasmet, jei nedidinate fizinio aktyvumo, reikia valgyti vis sveikiau ir vis mažiau kalorijų turinčio maisto.

Stengiuosi numesti svorio, valgau sveiką maistą. Tik štai perskaičiau, kad sveikieji javainiai labai kaloringi – 100 g turi 400 kcal. Tad ar juos tinka valgyti lieknėjant? O ką daryti su košėmis? Jos irgi kaloringos (nors sveikos)?

Deja, tai tiesa: jei būtų kaloringi tik pyragaičiai, suliesėti būtų nesunku. O iš tiesų nestorina tik tai, kas lieka lėkštėje. Beveik visi produktai, tarp jų ir sveikieji, turi daugiau ar mažiau kalorijų. Gera naujiena yra ta, kad net ir norint suplonėti, galima sau leisti suvalgyti nemažą kiekį kalorijų. Valgant sveiką maistą, leidžiamas suvalgyti kiekis yra pakankamai didelis, kad netektų kęsti alkio. Ir košes, ir javainius lieknėjant valgyti galima. Svarbu nepridėti riebaus pieno ar sviesto, sveikai ruošti ir likusį dienos maistą.

Lieknėdama stengiuosi alkį malšinti valgydama obuolius. Tik štai jei vakare suvalgau 3-4 obuolius, papildomai gaunu beveik 400 kcal. Gal dėl to svoris nekrenta?

Obuoliai, kaip ir kiti maisto produktai, turi kalorijų, tad norint sulieknėti be saiko jų kimšti nepatartina. Jei lieknėdama jaučiate alkį, matyt, kitu dienos metu valgote nepakankamai sveikai pagaminto maisto arba mityba yra nesuderinta.

Kaip numalšinti žvėrišką alkį vakare, kai vakaroju prie televizoriaus ar su knyga ir nebegaliu daugiau valgyti (visas savo dienos kalorijas jau suvalgiau)? Ką pakramtyti, kad neitų į kūną?

Jei suvalgiusi dienos kalorijų normą, jaučiate žvėrišką alkį, yra dvi galimybės: arba jūsų nusistatyta kalorijų norma per griežta, arba kalorijas gaunate iš netinkamo maisto. Žinoma, visada galima pakramtyti mažai kaloringų produktų (morkų, pomidorų, agurkų), bet atkreipkite dėmesį į likusios dienos dalies mitybą. Maistas turėtų būti padalintas taip, kad jo pakankamai liktų ir vakarienei. Be to, atsiminkite, kad jei daugiau sportuosite, ne tik pamiršite apie maistą, bet ir galėsite daugiau sau leisti valgyti. Pagaliau galite kreiptis į dietologą: jis padės surasti mitybos klaidas, ar, esant reikalui, skirtų apetitą slopinančių vaistų. Tuomet sulieknėti bus kur kas lengviau.

Atsakė dietologė Jūratė Lipeikaitė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *