Besistengiant privalgyti patiems bei primaitinti vaikus rudens gėrybių svarbu nepamesti sveiko proto. pataria vaikų ligų gydytoja ir endokrinologė Lina Orlovskaja
Kiek suvalgyti vaisių. Visi žinome, kad vaisius ir daržoves valgyti sveika. Dažnai per konsultacijas paklausiu mamyčių, ar vaikas domisi šiomis gėrybėmis. Išgirstu, kad „daržovių nelabai valgo, na bet jau vaisius ir uogas tai labai mėgsta. Vakarienei dažniausiai tik vaisius ir valgome, kad neaugtų svoris“.
Neretai tai ir būna vaiko, besiskundžiančio antsvoriu ar nutukimu, problema. Valgyti per daug saldžių vaisių ir uogų yra nepalanku sveikatai dėl per didelio juose esančio vaisių cukraus kiekio. Vaisiuose esantys angliavandeniai yra greitai pasisavinami ir prisideda prie nepageidautino svorio augimo, ypač valgant juos antroje dienos pusėje ar prieš miegą. Štai kodėl rekomenduojama vaisių ar uogų suvalgyti tik vieną porciją per dieną (vienas vidutinio dydžio vaisius ar stiklinė uogų) ir geriausia – pirmoje dienos pusėje (iki 11:00 12:00 valandos). Tuo tarpu daržovių galite valgyti tiek, kiek tik širdis geidžia.
Džiovintuose vaisiuose ir uogose cukraus koncentracija yra itin didelė, nes juos džiovinant išgarinamas tik vanduo, tuo tarpu visas cukrus lieka, o kartais dar ir papildomai jo pridedama džiovinimo procese.
Renkantis vaisius, reikėtų atkreipti dėmesį į jų saldumo laipsnį. Egzotiniuose, atvežtiniuose vaisiuose vaisių cukraus kiekis dažnai būna kur kas didesnis nei lietuviškuose ar auginamuose mūsų platumose. Vaisių cukrus yra saldesnis nei mūsų buityje vartojamas paprastas baltasis cukrus. Viename banane fruktozės kiekis gali būti atitinkantis iki 10–12 šaukštelių baltojo cukraus, 3–4 vynuogės savyje gali turėti 1 arbatinį šaukštelį baltojo cukraus atitinkantį kiekį fruktozės. Taip pat labai cukringi yra arbūzai, melionai, mangai, kriaušės. Kai kurios obuolių rūšys irgi gana cukringos. Tad geriausia rinktis saldžiarūgštes obuolių rūšis, granatus, greipfrutus, slyvas, serbentus bei bet kokias miško ar sodo uogas, užaugusias Lietuvoje.
Labai svarbu jau nėštumo metu bei žindant kontroliuoti suvalgomų cukringų produktų kiekį. Pagal metabolinio programavimo principą, kūdikio skonis bei potraukis valgyti tam tikrus produktus bei išrankumas maistui formuojasi jau būnant įsčiose bei žindymo laikotarpiu. Vaikai, kurių motinos nėštumo ir žindymo metu valgo sveikesnį, įvairesnį maistą, vėlesniame amžiuje rečiau serga nutukimu, metaboliniu sindromu, cukriniu diabetu, širdies ir kraujagyslių ligomis.
Kiek suvalgyti daržovių. Daugumoje daržovių esantys angliavandeniai yra lėčiau pasisavinami, todėl svorio augimui neigiamos įtakos nedaro. Daržovių per dieną reikėtų suvalgyti bent 4–5 porcijas (4–5 vidutinio dydžio daržoves). Jos gali būti ir šviežios, ir termiškai apdorotos, svarbu gauti jų kuo įvairesnių.
Jeigu vaisiai vakarienei valgyti visiškai netinka, tai daržovės – atvirkščiai, yra idealus maistas vakarienei. Daržoves vakarienei galite pateikti kaip salotas, daržovių troškinius, sriubas ir pan. Su daržovėmis vakarienei tinka derinti kiaušinius, sūrius ir kitus pieno produktus, ankštinius produktus, riešutus, saulėgrąžas ir kitas aliejingas sėklas, alyvuoges, avokadus, šalto spaudimo, nerafinuotus augalinės kilmės aliejus, grūdines kultūras, jūros gėrybes. Kai kuriose daržovėse esančios itin naudingos medžiagos, kaip antai pomidoruose esantis likopenas ar morkose esantys karotenoidai, organizmo pasisavinami lengviau, šias daržoves bent šiek tiek termiškai apdorojus.